Namesto tisočerih ptic so jih tokrat opazili le nekaj. Foto: Reuters
Namesto tisočerih ptic so jih tokrat opazili le nekaj. Foto: Reuters

Vsako leto se je med migracijo v laguni Fuente de Piedra na jugu Španije ustavilo na tisoče parov plamencev, da izležejo jajca in svoje mladiče. Slano vodno telo v bližini Malage je zaradi izjemno sušne pomladi skoraj popolnoma izginilo, domačini pa poročajo, da so namesto pravljičnih prizorov tokrat videli le nekaj ducatov teh ptic, ki se bodo med selitvijo zdaj v širokem loku izognile nekdaj priljubljenemu rezervatu.

Laguna je skoraj popolnoma izsušena. Foto: Reuters
Laguna je skoraj popolnoma izsušena. Foto: Reuters

"Žalostno je predvsem zaradi turistov, ki so se čez dan radi ustavili pri nas. Po navadi je laguna polna plamencev in številnih drugih ptic, kot kaže, sušo povzročajo podnebne spremembe," je za Reuters povedal domačin Alberto Sanchez.

Na območju lagune je letos padlo najmanj dežja po letu 1995. Spomladanske temperature so bile najvišje, odkar jih v tem delu Španije sistematično merijo, tudi poletje bo po pričakovanjih strokovnjakov izjemno suho. Vse od leta 1984, ko so laguno razglasili za naravni rezervat, se je tam izleglo več kot 200.000 plamencev.

Plamenci ali flamingi

Plamenci, bolj znani kot flamingi, so lahko rožnate, oranžne ali bele barve, odvisno od prehrane. Rdeče in modre alge vsebujejo naraven rdeče-oranžen pigment. Enakega v manjših koncentracijah vsebujejo tudi mehkužci in rakci.

Encimi v jetrih karotenoide razgradijo v rožnate in oranžne pigmentne molekule, ki pa se nato nalagajo v perju, kljunu in nogah plamencev. Tisti, ki se hranijo pretežno z algami, so intenzivneje obarvani kot tisti, ki se hranijo z rakci ali mehkužci.

Leta 2009 sta ameriška znanstvenika z univerze v Filadelfiji ugotovila, da dolgonogi ptiči v vodi raje stojijo na eni nogi zaradi ohranjanja telesne temperature, ne pa zaradi zmanjšanja utrujenosti ali olajšanja morebitnega pobega pred plenilci. V vodi nogi izmenjujejo in s tem preprečijo, da bi se ena noga preveč ohladila.