Hugh Grosvenor (desno) ob prihodu na krst malega princa Georgea leta 2013. Foto: Reuters
Hugh Grosvenor (desno) ob prihodu na krst malega princa Georgea leta 2013. Foto: Reuters
Pokojni Gerald Grosvenor (na sliki skrajno desno s kraljico Elizabeto) je veljal za velikega človekoljuba. Foto: Reuters
Gerald Grosvenor, šolan na sloviti vojaški akademiji Sandhurst, je leta 2005 postal kancler univerze v Chestru. Foto: Reuters

64-letnega Grosvenorja, tretjega najbogatejšega Britanca, 68. najbogatejšega Zemljana in velikega filantropa, je v torek na njegovem posestvu Abbeystead v Lancashiru nenadoma obšla slabost, umrl pa je v bližnji bolnišnici.

Hugh, zdaj z uradnim nazivom sedmi vojvoda Westminstrski, bo zdaj kot edini sin od Grosvenorjevih štirih otrok poleg plemiškega naziva podedoval tudi očetovo premoženje, ki ga cenijo na devet milijard funtov.

Med drugim je postal lastnik nepremičnin v elitnih londonskih soseskah Mayfair in Belgravia, nedaleč od Buckinghamske palače, pa tudi podeželskega družinskega posestva Eaton Hall iz 15. stoletja v Cheshiru ter več tisoč hektarov prostranih posesti na Škotskem in v Španiji.

Mladi Grosvenor je prijatelj kraljeve družine in krstni boter malega princa Georgea, medtem ko je njegova mama krstna botra princa Williama. Maturant zasebne gimnazije v Cheshiru je na Univerzi v Newcastle diplomiral iz krajinskega upravljanja, trenutno pa dela kot računovodja pri Bio-beanu, podjetju s sedežem v Londonu, ki se ukvarja z zeleno energijo in recikliranjem odpadnih kavnih zrnc v biogorivo.

Rojstnodnevna zabava za 5 milijonov
Čeprav je Hugh znan po tem, da je eden redkih pripadnikov angleške aristokracije, ki se žarometom in medijem načrtno izogiba, pa nikakor ni samotar. Za svoj 21. rojstni dan je namreč priredil veliko slavje, na katerega je bilo vabljenih 800 gostov, ki so dobili navodilo, da pridejo oblečeni "elegantno in v neon". Zabava je stala približno 5 milijonov funtov, nanjo je bil med drugim povabljen tudi princ Harry, goste pa sta zabavala komik Michael McIntyre in hip-hopovski dvojec Rizzle Kicks. Mediji na zabavo niso imeli vstopa.

Mediji rdečelasega Hugha Grosvenorja, ki dekleta nima, označujejo za enega najbolj zaželenih britanskih samcev, Vanity Fair ga je v svojem profilu iz leta 2013 opisal kot "absurdno, nezaslišano bogatega", Tatler pa navaja, da bo imel s podedovanim denarjem zdaj v lasti "pol Londona". Evening Standard je v članku iz leta 2004 Hugha imenoval za enega od peščice "gizdalinov", ki bodo nekega dne podedovali nadzor nad svobodnimi posestvi Londona.

Bogastvu mu je bilo položeno že v zibko
Čeprav je bil Hugh rojen kot eden najbolj privilegiranih otrok na Otoku, pa je njegov oče vztrajal, da si sin tudi sam služi kruh, zato je tudi vse svoje otroke poslal v državne osnovne šole in ne v elitne internate. "Rojen je bil očetu z najdebelejšo denarnico, kar jih je, a je ne more cuzati celo življenje," je dejal njegov oče o Hughu leta 1993, ko je fantek štel dve leti. "Mora tudi vračati, kar mu je bilo dano."

Grosvenor starejši je tudi dejal, da je sam precej okleval, preden je po svojem pokojnem očetu, petem vojvodi Westminstrskem Robertu Georgeu Grosvenorju, leta 1979 pri 27 letih prevzel naziv vojvode, češ da mu je bilo vse skupaj "precej vsiljeno". Prav zato sina ni hotel obremenjevati s podobnimi pritiski, je pa vseeno izrazil upanje, da bo to storil sam od sebe.
"Nikomur ne bi ničesar vsiljeval, še najmanj pa svojim otrokom," je dejal leta 1995 za BBC. "V Hughovem primeru bi bil presrečen, če bi prevzel odgovornosti, ker z odgovornostmi pridejo številne pravice, ki so med seboj prepletene."

Ena od tistih odgovornosti, o katerih je govoril Grosvenor, ki jih bo zdaj moral prevzeti Hugh, je tudi skrb za očetovo človekoljubno organizacijo Westminstrski sklad.