Sv. Miklavž oz. sveti Nikolaj je bil škof v Mali Aziji in je umrl v prvi polovici 4. stoletja. Od 11. stoletja je postajal zelo priljubljen svetnik tako na območjih, kjer se je razširilo vzhodno krščanstvo, kot na območjih z zahodnim krščanstvom. Na slovenskem ozemlju je bil do druge svetovne vojne edini obdarovalec v decembrskem času.
Po drugi svetovni vojni se je moral vsaj v javnosti umakniti dedku Mrazu, ki so ga takrat uvedli po sovjetskem vzoru deda Moroza. Po osamosvojitvi Slovenije pa je znova prišel v ospredje kot eden izmed trojice dobrih mož, ki otroke (in nekatere odrasle) obdaruje decembra. Tradicionalno ga spremljajo parklji in angeli.
V preteklosti je Miklavž prinašal skromna darila, na primer suho sadje, oreščke in kakšno drobnarijo, v bolj premožnih hišah tudi pomarančo.
Zaradi slabih zdravstvenih razmer so bili tradicionalni Miklavževi sprevodi že drugo leto zapored odpovedani. A to iznajdljivega dobrega moža ni ustavilo: marsikje po Sloveniji je namreč darila razdeljeval kar v avtomobile. V Rovtah nad Logatcem so po poročanju TV Slovenija postavili kar "Drive-in Nebesa".
V Furlaniji - Julijski krajini Miklavža spremljajo krampusi
V Kanalski dolini, na skrajnem severu Furlanije - Julijske krajine, pa Miklavža spremljajo strašni parklji oziroma krampusi, kot jim pravijo. Krampusi so strašljiva kosmata bitja z rogovi in ostrimi čekani. Okoli pasu imajo zavezan velik zvonec, nekateri pa nosijo tudi koš z darili, je za Radio Slovenija poročala Špela Lenardič.
Vaški skupini krampusov se je Mirko Wedam pridružil pred sedmimi leti, takoj ko je postal polnoleten: "Ko daš gor vse to, se ti dopade in je prav tradicija tukaj." Priljubljenemu običaju, sprehodu Miklavža v spremstvu krampusov, se po vaseh, kjer je vzdušje bolj domače, tudi letos niso odrekli, čeprav so bili shodi v večjih krajih odpovedani.
Zborovodja in organist v cerkvi v Ukvah Osvald Errath se je ob tem spomnil na svoje otroštvo in takratno Miklavževanje: "Smo pričakovali, da bo tudi nam nekaj prinesel. Smo se ga zelo bali, sv. Miklavža." In kaj je prinesel? "V tistih časih so bile samo mandarine, suhe fige, dateljni in arašidi, nič drugega."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje