Foto:
Foto:
Titikaka je najvišje plovno jezero na svetu.
Jezero Titikaka vsako leto obišče na tisoče turistov.
Prebivalci Puna pa so glede prenove in čiščenja zaliva skeptični.

Perujske oblasti želijo očistiti vodo in zaliv olepšati s tlakovanim nasipom, po katerem poteka pot iz marmorja in betona.

Po legendi naj bi pred več kot 600 leti iz jezera skočila prvi inkovski kralj Manco Capac in njegova žena Mama Oclom, ki sta ustanovila glavno mesto njunega kraljestva Cuzco.

Danes pa se morajo turisti z ladjami prebijati čez umazanijo, ki prekriva laguno.

Zaliv je namreč prekrit z rastlinami, ki uspevajo zaradi v vodo iztekajoče se kanalizacije. Oblasti pa so v skrbeh, da bodo človeški odpadki odgnali turiste. Puno predstavlja postajališče za množico turistov, ki vsako leto obiščejo jezero Titikaka.

Župan Puna Mariano Portugal je lani začel graditi nasip s promenado in čistiti vodo, da bi tako turistom omogočili vožnjo s kanuji.

Načrt za promenado so naredili študenti arhitekture Univerze iz Altiplana, ki so obdali sprehajališče z lesenimi klopmi in številnimi kovinskimi kipi. To so kipi, ki so v ajmarskem jeziku poznani pod imenom sukankas.

V jezero so napeljali tudi cev, ki dovaja in odvaja vodo iz lagune. Zgradili pa so tudi poseben sistem črpalk, ki s pomočjo dovajanja kisika čistijo vodo.

Hiše ob laguni počasi vključujejo v sistem mestne kanalizacije, da bi lahko tako povsem zaprli iztekajočo se kanalizacijo. Iztekanja odpadkov v zaliv še vedno niso povsem zaustavili, zaradi česar so nekateri okoliški prebivalci zelo skeptični, ali bo projekt sploh uspel.

Takšnega mnenja je tudi 18-letni študent Jaime Mezarines, ki ni povsem prepričan, da bodo dotok povsem zaprli. Nedaleč stran od številnih delavcev se iz cevi še vedno vali temen oblak, ki privablja množico črnih muh.