Vienna Vegetable Orchestra oziroma Dunajski zelenjavni orkester navdušuje množice od Belfasta do Hongkonga, pre dnevi pa je z velikim koncertom proslavili desetletnico svojega ustvarjanja.
Zvok ni čist, je pa edinstven
Dvanajst glasbenikov, ki navdih iščejo predvsem pri elektronskih glasbenikih, kot so Kraftwerk in John Cage, svoje instrumente - zelenjavo, najprej skrbno umijejo, izdolbejo ali narežejo, da lahko z njimi proizvedejo resnično enkraten, organski zvok. Ena izmed članic Tamara Wilhelm je dejala: "Ko nas Ljudje prvič vidijo, jim gre po navadi na smeh, a sami se imamo za resne umetnike."
Kako zvenita jajčevec in kumara?
Njihova dogodivščina se je začela kot šala, ko so vsi bili še študentje v avstrijski prestolnici, z znanji z različnih področij, od glasbe, oblikovanja, umetnosti in snemanja, pa so kmalu ugotovili, da bi bil zelenjavni orkester lahko odličen izziv.
"Sami pravimo, da ustvarjamo elektronsko organsko glasbo. Naši koncerti so vsi v živo, brez enega vnaprej posnetega tona, seveda pa brez mikrofonov in ojačevalcev zvoka ne bi šlo." In tako nastane edinstven zvok, nekje med tehnoglasbo in oglašanjem kitov, v katerem se meša šelestenje listov, tolčenje z jajčevci, škripanje kumar in prasketanje ohrovtovih listov.
S tovornjakom po zelenjavo
Vsak koncert seveda zahteva skrbno pripravo, kar v njihovem primeru pomeni obisk priljubljene tržnice. Za vsak nastop porabijo 70 kilogramov sveže zelenjave, iz katere nato v treh urah izdolbejo ali oblikujejo okoli 40 instrumentov. Svoj repertoar morajo prilagajati tudi mestu, v katerem nastopajo. "V Aziji ne boste našli redkve, v Italiji naše instrumente daje huda vročina, ameriški korenčki pa so zelo vodeni, zato takoj zgnijejo," je razložila Tamara.
Po koncertu pa "zelenjavčki" svoje oboževalce še dodatno nagradijo, saj jim privoščijo - zelenjavno juho.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje