Namesto koncertnih dvoran na potovanjih ocenjujejo ponudbo in kakovost zelenjave na tržnici. Glasbenica ima v rokah glasbilo, ki so ga poimenovali 'kumarofon'. Foto: www.vegetableorchestra.org
Namesto koncertnih dvoran na potovanjih ocenjujejo ponudbo in kakovost zelenjave na tržnici. Glasbenica ima v rokah glasbilo, ki so ga poimenovali 'kumarofon'. Foto: www.vegetableorchestra.org

Vienna Vegetable Orchestra oziroma Dunajski zelenjavni orkester navdušuje množice od Belfasta do Hongkonga, pre dnevi pa je z velikim koncertom proslavili desetletnico svojega ustvarjanja.

Zvok ni čist, je pa edinstven
Dvanajst glasbenikov, ki navdih iščejo predvsem pri elektronskih glasbenikih, kot so Kraftwerk in John Cage, svoje instrumente - zelenjavo, najprej skrbno umijejo, izdolbejo ali narežejo, da lahko z njimi proizvedejo resnično enkraten, organski zvok. Ena izmed članic Tamara Wilhelm je dejala: "Ko nas Ljudje prvič vidijo, jim gre po navadi na smeh, a sami se imamo za resne umetnike."

Kako zvenita jajčevec in kumara?
Njihova dogodivščina se je začela kot šala, ko so vsi bili še študentje v avstrijski prestolnici, z znanji z različnih področij, od glasbe, oblikovanja, umetnosti in snemanja, pa so kmalu ugotovili, da bi bil zelenjavni orkester lahko odličen izziv.

V posnetku na desni si oglejte pripravo in koncert zasedbe Vienna Vegetable Orchestra.

"Sami pravimo, da ustvarjamo elektronsko organsko glasbo. Naši koncerti so vsi v živo, brez enega vnaprej posnetega tona, seveda pa brez mikrofonov in ojačevalcev zvoka ne bi šlo."
In tako nastane edinstven zvok, nekje med tehnoglasbo in oglašanjem kitov, v katerem se meša šelestenje listov, tolčenje z jajčevci, škripanje kumar in prasketanje ohrovtovih listov.

S tovornjakom po zelenjavo
Vsak koncert seveda zahteva skrbno pripravo, kar v njihovem primeru pomeni obisk priljubljene tržnice. Za vsak nastop porabijo 70 kilogramov sveže zelenjave, iz katere nato v treh urah izdolbejo ali oblikujejo okoli 40 instrumentov. Svoj repertoar morajo prilagajati tudi mestu, v katerem nastopajo. "V Aziji ne boste našli redkve, v Italiji naše instrumente daje huda vročina, ameriški korenčki pa so zelo vodeni, zato takoj zgnijejo," je razložila Tamara.

Po koncertu pa "zelenjavčki" svoje oboževalce še dodatno nagradijo, saj jim privoščijo - zelenjavno juho.

A. P.