Kar so si bratje Gjini, delavni in skromni klesarji, zamislili kot darilo za bratranca, je v eni najrevnejših evropskih držav, kjer imajo dirke F 1 številne oboževalce, postalo prava senzacija. "Začel sem jo ustvarjati, a si nisem upal povedati nikomur, ker nisem bil prepričan, kakšen bo končni rezultat. Na okno sem postavil sliko, jo gledal in jo vsakič pokril," je o nastajanju skulpture povedal 24-letni Alfred, najmlajši izmed bratov.
Alfred je povedal, da je zamisel za klesanje dirkalnika F1 dobil, ko je bratranec začel razmišljati, kaj nenavadnega bi lahko razstavil v svoji bencinski črpalki in prodajalni avtodelov. "Nisem vedel, kaj točno bi izdelal, a sem mu obljubil nekaj lepega. Na spletu sem našel sliko ferarrija," je povedal.
Zadnje tri mesece klesanja, sekanja in glajenja je Gjinija pri delu opazovalo tamkajšnje prebivalstvo. Mnogi so dvomili, da bo kaj iz tega. Dokler niso na poti mimo vasi Treš v Škoder njegove skulpture odkrili novinarji, ki so tja prišli poročat o poplavi.
Dirkalnik odprl nove priložnosti
Gjinijevi, krščanska družina, ki je bila pod komunističnim režimom zatirana, se ukvarja predvsem s klesanjem vodnjakov in cerkvenih oltarjev, po zaslugi dirkalnika pa so dobili več novih poslovnih priložnosti. Kot je povedal 27-letni Gjonarin, Alfredov brat: "Avto je ustvaril veliko zaupanja pri strankah. Pred božičem smo dobili naročila za sedem kaminov."
Pred padcem komunizma je bilo po vsej Albaniji mogoče občudovati kipe pokojnega diktatorja Enverja Hodže ter Lenina in Stalina, ki pa so jih nato obglavili ali odstranili. Gjinijevo delo je tako tudi dober prikaz premika vrednot v Albaniji današnjega časa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje