Začetki tega praznika segajo v stari Rim, kjer so 15. februarja slavili luperkalije v čast bogu plodnosti Lupercusu, ki so ga upodabljali kot napol golega moškega, ogrnjenega v kozjo kožo. Mlade ženske so se tej podobi rade približale, saj so verjele, da bodo kmalu zatem zanosile, porod pa bo izredno neboleč in lahek.
Kdo je bil sveti Valentin?
Legend o svetem Valentinu je več, ena izmed njih pa pravi, da naj bi Valentin v nasprotovanju s cesarjevo odredbo poročal mlade pare, zaradi česar naj bi bil zaprt in obsojen na smrt. V ječi naj bi ga obiskovala slepa ječarjeva hči, ki ji je pisal pesmi in s svojimi molitvami povrnil vid. Preden so ga usmrtili, naj bi ji napisal pismo, ki ga je podpisal z besedami "Z ljubeznijo - tvoj Valentin." Od tod naj bi izvirala navada pošiljanja pisem in verzov za valentinovo.
V Angliji in v Franciji so začeli svetega Valentina slaviti kot zaščitnika ljubezni in zaljubljenih v 14. stoletju 14. februarja, za katerega so menili, da se na ta dan poročajo ptički. Od tega stoletja naprej so si začeli zaljubljenci izmenjevati sporočila in se na ta dan klicati za valentinčke.
Praznovanje se je v ZDA razširilo po letu 1848, kjer je valentinovo postalo pravi praznik trgovcev. Na ta dan so si zaljubljenci začeli podarjati rože, čokolade, nakit ... V takšni skomercializirani obliki se je praznik nato "prijel" tudi v Evropi.
Valentinovo v Sloveniji
V Slovenijo je moderno valentinovo prišlo ob koncu osemdesetih let, predvsem po zaslugi medijev in trgovcev, ki so v uveljavitvi tega praznika videli predvsem možnost zaslužka. Slovenci pa sv. Valentina sicer poznamo že zelo dolgo, le da smo ta dan povezovali s skorajšnjim prihodom pomladi. Na ta dan naj bi se po ljudskem izročilu snubili ptički.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje