Jakne so "opremljene" z dvema ventilatorjema, ki lahko črpata zrak pri različnih hitrostih in sta priključena na litijevo baterijo, ki brez polnjenja zadostuje za enajst ur uporabe, v primerjavi z običajnimi klimatskimi napravami pa porabi zgolj nizek odstotek elektrike. Notranjost jakne v eni sekundi obkroži dvajset litrov zraka, ki posuši znoj in ohladi telo ter jakno zapusti skozi ovratnik in rokave, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
"Delam v zelo vročih prostorih, oblečen pa moram biti v oblačila z dolgimi rokavi, zato sem kupil jakno, ki me bo hladila in preprečila vročinski udar," je povedal eden izmed kupcev. Jakno podjetja Kuchofuku (kar v prevodu pomeni "klimatizirano oblačilo") na Japonskem uporablja skoraj tisoč podjetij, vključno z avtomobilskimi giganti, gradbenimi podjetji in živilsko industrijo, standardna izvedba oblačila pa stane 11.000 japonskih jenov (približno 100 evrov).
Podjetje je klimatizirane jakne sicer patentiralo že leta 2004, vendar pa je povpraševanje skokovito naraslo šele po nesreči v jedrski elektrarni Fukušima marca letos, zaradi katere je vlada omejila porabo električne energije za petnajst odstotkov, da bi tako preprečila izpade elektrike. Letos bo podjetje predvidoma prodalo 40.000 jaken in drugih klimatiziranih proizvodov, kar je dvakrat več kot leto prej, vendar pa bi po besedah vodje podjetja lahko prodali tudi 80.000 izdelkov, če bi jih hitreje proizvajali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje