Peking je eno najbolj onesnaženih mest na svetu, a Kitajci pravijo, da ga bodo do olimpijskih iger očistili. Foto: EPA
Peking je eno najbolj onesnaženih mest na svetu, a Kitajci pravijo, da ga bodo do olimpijskih iger očistili. Foto: EPA
Jadralci so se na olimpijskem prizorišču že pomerili avgusta. So mimogrede zbrali kakšne meteorološke podatke? Foto: EPA

Vlada veliko informacij skriva v tajnosti, ker meni, da bi lahko ogrozile državno varnost, če bi prišle v javnost. Zdaj pa so Kitajci presodili, da lahko tudi običjana vremenska napoved pride v napačne roke. Nova uredba, ki bo stopila v veljavo z letom 2007, bo trdo prijela vse tujce, ki bi se hoteli dokopati do kitajskih vremenskih podatkov.

"Suverenost Kitajske moramo braniti!"
Kitajci so se za ta ukrep odločili, ker so od leta 2000 ugotovili približno 20 kršitev "vremenske varnosti", navaja kitajski dnevnik China Daily. "Ilegalen meteorološki nadzor in zbiranje meteoroloških podatkov so posegli v suverenost Kitajske," je odločitev pojasnil podpredsednik kitajske meteorološke zveze.

"Grešili" so Japonci in Britanci
Navedel je nekaj hudih kršitev, med katerimi je izpostavil predrznost Japoncev in Britancev. Japonci so lani brez ustreznih dovoljenj postavili meteorološko opazovalno postajo zraven jedrske elektrarne na severozahodu Kitajske. Skupina Britancev je opazovalno postajo letos postavila v mestu Čingdao na vzhodu države - namestili so jo blizu prizorišča, kjer se bodo na olimpijskih igrah leta 2008 za kolajne borili jadralci. Ker je blizu tudi vojaško pristanišče, so bili Kitajci še bolj besni.

Kitajci varujejo tudi sramote
Kitajska pred svetom in svojimi državljani zelo skrbno skriva še veliko infromacij - najhuje varovane so vojaške in politične skrivnosti, Kitajci pa se sramujejo tudi podatkov, ki kažejo na slabo stanje naravnega okolja in zdravstvenega sistema.