V tej azijski državi je bila homoseksualnost še do leta 2001 označena za duševno bolezen, a časi se spreminjajo - najprej so svojo vročo linijo dobili kitajski geji, zdaj pa jo imajo tudi lezbijke.
Prisilne poroke so še vedno pogoste
Pisarna, kamor lahko istospolno usmerjene Kitajke pokličejo zastonj, je v Šanghaju, ki je med najbolj odprtimi in naprednimi mesti na Kitajskem. Na vroči liniji so zaposleni svetovalci z izkušnjami, ki svetujejo ženskam, med katerimi je veliko takih, ki svojo spolno usmerjenost skrivajo. "Veliko lezbijk na Kitajskem se je prisiljenih poročiti z moškimi. Lahko si predstavljate, kako nesrečne so potem," je povedala neka kitajska sociologinja, ki sodeluje pri telefonskem svetovanju. Svoje rojake je pozvala, naj bodo bolj strpni do homoseksualcev, saj jih celo njihove družine in prijatelji ne sprejemajo dobro.
Nekoč so bile kazni hude
Ko je na Kitajskem vladal Mao Cetung, so homoseksualce preganjali in jih celo zapirali ali obsodili na smrt. Danes je nekoliko bolje, a veliko gejev in lezbijk si še vedno ne upa "priti iz omare", saj predsodki še niso izginili. Kitajska uradne statistike o tem, koliko ljudi je homoseksualnih, nima. Zdravstvene oblasti menijo, da je bilo konec leta od pet do deset milijoni gejev, a poznavalci pravijo, da je ta številka verjetno nekajkrat višja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje