Buča z gorečo svečo je najpogostejši simbol noči čarovnic. Foto: EPA
Buča z gorečo svečo je najpogostejši simbol noči čarovnic. Foto: EPA
Noč čarovnic
Na festivalu noči čarovnic v Berlinu. Foto: EPA
Noč čarovnic
Otroci se z maskami pripravljajo na festival noči čarovnic. Foto: EPA

Halloween oziroma noč čarovnic je star keltski običaj, imenovan Samhain. Na Samhain so ljudje nekoč praznovali konec žetve, bil je nekakšno keltsko novo leto. Na ta dan so pridelke shranili za prihajajočo zimo. Verjeli so, da se 31. oktobra meje med živimi in mrtvimi razdrejo. Mrtvi naj bi med žive prinašali težave, bolezen ... Zato so na noč čarovnic zakurili kresove in vanje metali kosti živine. Da bi pregnali zle duhove, so si nadeli tudi maske.

Noč čarovnic se je razširila po vsem svetu
Irski izseljenci so nato v 19. stoletju običaj prenesli v Severno Ameriko. Konec 20. stoletja pa so običaj prevzele tudi druge zahodne države. Noč čarovnic praznujejo predvsem v ZDA, Kanadi, na Irskem, Japonskem, Novi Zelandiji, Veliki Britaniji, Avstraliji ... Kot vemo, pa ima noč čarovnic tudi v Sloveniji vedno večji pomen. Predvsem za trgovce in gostilničarje ter organizatorje različnih prireditev, ki jim noč čarovnic polni denarnice.

Zakaj Halloween?
Ime Halloween (noč čarovnic) je krajšava za All Hallows' Even (večer vseh svetih), torej večer pred krščanskim praznikom vsi sveti. Sprva je bil dan vseh svetih 13. maj, vendar sta ga papeža Gregor III. in Gregor IV. premaknila na 1. november, ki je bil prvotno poganski praznik.

Simboli noči čarovnic
Najpogostejši simbol noči čarovnic je gotovo velika izrezljana buča, iz katere so odstranjena semena, v njej pa gori sveča. V preteklosti so Kelti namesto buč izrezovali repo, ki je simbolizirala glavo. Verjeli so namreč, da je glava najpomembnejši del telesa in nosilka duha in razuma.

Ste tudi vi v objektiv ujeli kakšen motiv noči čarovnic? Vabljeni k pošiljanju fotografij na Moj splet.

Bučo z gorečo svečo nekateri imenujejo tudi Jackova svetilka. Stara irska legenda namreč govori o pohlepnem, zapitem Jacku, ki je z zvijačo ugnal hudiča. Ta je namreč splezal na drevo, Jack pa je v deblo vrezal križ in tako ujel hudiča. Hudič se je Jacku maščeval, tako da je nanj priklical prekletstvo. Jack je bil obsojen na večno tavanje v nočeh, ko mu je medlo svetobo dajala le sveča v izrezani repi. Buče so postale modernejše šele v Ameriki, saj so zaradi velikosti in oblike primernejše za izrezovanje.


Noč čarovnic in njeni simboli pa so do danes postali prava industrija. Temačnost, zli duhovi ... so navdihnili tudi številne pisce. Na temo duhov, skrivnostnosti, zombijev, črnih mačk, duhov, okostnjakov ... je bilo napisanih veliko knjig in posnetih ogromno grozljivih filmov.

Kaj meni Tina Zajc o Halloweenu si lahko preberete tukaj.

A. M.

V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate nekaj simbolov noči čarovnic.