Foto:
Foto:
Miha Langus pravi, da je mig njegovo najljubše letalo. Foto: EPA

Langus nam je zaupal, da za zdaj zanimanja za nakup letal ni. Na voljo je približno 50 letal, ki jih češka vojska ne uporablja več.

Odkar je objavil oglas, ga je sicer poklicalo nekaj radovednežev, a so bila njihova vprašanja "precej neumna".

Nekaj ljudi ga je spraševalo, kje bi lahko letalo parkirali, kje lahko naredijo izpit za vožnjo takšnega jeklenega ptiča in podobno. Poklicala ga je tudi prestrašena starejša gospa, ki jo je zanimalo, ali so ta letala že v Sloveniji, saj se še živo spominja vojne na Hrvaškem, kjer so bili preleti vojaških letal znak za nevarnost.

Oglas samo kot usluga
Oglas je objavil zato, ker ga je prijatelj s Češke prosil za uslugo. Češka vojska je namreč ta letala umaknila iz uporabe, saj so bila tehnološko zastarela in niso ustrezala merilom Nata. Zato so jih razorožili, nekaj modelov ponudili muzejem, preostala letala pa ponudili v prodajo. Če kupcev ne bodo našli, bodo migi pristali na deponiji starega aluminija.

Dve letali je kupil Langusov znanec in delni lastnik podjetja Red Bull Dietrich Mateschitz, ki obožuje letala. Kot pravi Langus, jih ima v svoji zasebni zbirki že 15.

Tudi Langus obožuje mige
Sicer pa je tudi Langus strasten ljubitelj letal, mig pa je sploh njegovo najljubše. V letala se je zaljubil že v mladosti, ko je bil še v nekdanji Jugoslovanski ljudski armadi pilot vojaškega letala. Sam o nakupu ne razmišlja, saj se zaveda, da je vzdrževanje takšnega letala precej drago, poleg tega pa ena ura letenja stane celo bogastvo. Za primerjavo nam je povedal, da takšno letalo ob enem nastopu na mitingu porabi kar dve toni letalskega goriva.

Sicer pa nam je Langus razložil, da se je za objavo oglasa na Bolhi odločil zato, ker je tam že prodal nekaj stvari. Oglasa ni objavil nikjer drugje, ker je pričakoval, da povpraševanje ne bo prav veliko.

Tanja Kozorog