Z rjavimi čevlji se raje ne odpravite na razgovor v londonski City. Foto: <a href=freedigitalphotos.net">
Z rjavimi čevlji se raje ne odpravite na razgovor v londonski City. Foto: freedigitalphotos.net

a neuspeh kandidatov za službo v londonskem finančnem sektorju so lahko krivi tudi rjavi čevlji, je pokazala raziskava, ki jo je objavila britanska vladna komisija za socialno mobilnost.

Številni delodajalci v londonskem Cityju kot merilo za sprejem v službo še vedno uporabljajo pravila oblačenja, ki veljajo za britanski višji sloj. "Direktorji kandidate za delo s strankami izbirajo na podlagi tega, ali ustrezajo tradicionalnemu videzu bankirja in ali so dovolj uglajeni," so še zapisali v poročilu.

"Tako se na primer nekaterim izkušenejšim bankirjem še vedno zdi neprimerno, da moški s poslovno obleko nosi rjave čevlje," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še pokazala raziskava.

Eden izmed kandidatov iz neprivilegiranega sloja je povedal, da so ga zavrnili, čeprav so pohvalili njegov nastop na razgovoru za službo. Dejali so mu, da je zelo bister, a da ni dovolj ugleden za to banko, je še poudaril kandidat.

Po mnenju predsednika komisije za socialno mobilnost Alana Milburna je "šokantno, da direktorji nekaterih investicijskih bank kandidate še vedno presojajo na podlagi tega, ali s poslovno obleko nosijo rjave čevlje, namesto na podlagi njihovih sposobnosti in potenciala".

"Bistrim otrokom iz delavskega razreda je sistematično onemogočen dostop do najvišjih položajev v investicijskem bančništvu, ker si ne morejo privoščiti šolanja na maloštevilnih uglednih univerzah ali ne razumejo skrivnostnih kulturnih pravil," je še povedal vodja komisije, ki deluje pod okriljem britanske vlade.