Američani so imeli pripravljen načrt, kako zavzeti Kanado. Foto: EPA
Američani so imeli pripravljen načrt, kako zavzeti Kanado. Foto: EPA
Ameriška zastava
Če bi Američani svoj načrt izvedli, bi v Kanadi plapolala zastava s petdesetimi zvezdicami. Foto: EPA
Niagarski slapovi
Američani bi najprej zavzeli mesto Halifax in nato še Niagarske slapove. Foto: EPA

Dokument, ki so ga sestavili na vojnem ministrstvu leta 1930 in ga v letih 1934-1935 posodobili, ima skrivno oznako Joint Army and Navy Basic War Plan -- Red in je napisan na 94 straneh.

Oznako zaupno so umaknili leta 1974, zdaj pa si lahko načrt v državnem arhivu ogleda vsakdo, tudi kanadski vohuni. Za petnajst centov si lahko preslikajo tudi eno stran dokumenta.

Načrt za napad je bil podrobno sestavljen. Najprej bi Američani zavzeli mesto Halifax, da bi Kanadčane odrezali od angleške pomoči. Potem bi ameriška vojska zavzela elektrarno pri Niagarskih slapovih.

Napad na treh frontah
Ko bi bili obe strateški točki zavzeti, bi se začel napad na treh frontah. Američani bi krenili iz zvezne države Vermont in zavzeli Montreal ter Quebec. Druga fronta bi bila železniško središče Winnipeg, ki bi ga zavzeli vojaki iz Severne Dakote. Ta del vojske bi nato napadel rudnike v kanadski pokrajini Ontario. Mornarica pa bi medtem zavzela Velika jezera in pristanišča ob Atlantskem in Tihem oceanu.

Sprva načrt namenjen Angležem
Sprva je bil načrt Red izdelan za vojaški spopad z Angleži. V poznih dvajsetih letih prejšnjega stoletja so ameriški vojaški strategi naredili načrte za vojne spopade z Japonci (načrt je imel oznako Orange), Nemci (oznaka Black), Mehiko (oznaka Green) in Veliko Britanijo (Red). Američani (Blue) so menili, da bi se lahko vnel spopad z Angleži zaradi mednarodne trgovine. Če bi Angleži napadli Američane, bi jih zato, da bi jih popolnoma onesposobili kot pomembne gospodarske in trgovske tekmece.