Pričakujejo, da bo zdaj pred stojnicami še več gneče. Foto: Televizija Slovenija
Pričakujejo, da bo zdaj pred stojnicami še več gneče. Foto: Televizija Slovenija

Ena najznamenitejših stojnic s klobasami na Dunaju stoji nasproti dunajske opere, kjer klobaso postrežejo s črnim kruhom, sladko ali pekočo gorčico, naribanim hrenom in seveda pivom. Zdaj, ko so stojnice postale del nesnovne kulturne dediščine Unesca, pričakujejo še več obiskovalcev. "Dolgo smo se bojevali za to. Povsod na svetu strežejo ulično hrano, a stojnice s klobasami so značilne le za Dunaj. To je nekaj posebnega," pove Josef Bitzinger, lastnik ene izmed številnih stojnic s klobasami v avstrijski prestolnici.

Dunaj: stojnice s klobasicami postale del Unescove dediščine

Na stojnicah se mešajo okusi različnih narodnosti, ki potrjujejo znano izjavo kneza Metternicha, da se Balkan začne na Dunaju. Med najbolj priljubljenimi klobasami je Kranjska klobasa: "Izvrstna je, zelo okusna. Takšne s sirom še nisem poskusila, zelo dobra je."

Prvo stojnico s klobasami so postavili že leta 1928, da bi zagotovili dohodek vojnim invalidom. "Na začetku so prodajalci imeli le vedro z vročo vodo, v kateri so plavale klobase. Majhne vozove so vlekli psi, večje pa konji, pozneje pa so jih okoli vozili s kombiji in traktorji. To so bile premične stojnice, v šestdesetih in sedemdesetih letih pa smo dobili stalne stojnice," še pove Bitzinger.