Kralja Karla III. so v skladu s tradicijo kronali v Westminstrski opatiji, sledila je veličastna vojaška parada po središču Londona. Foto: Reuters
Kralja Karla III. so v skladu s tradicijo kronali v Westminstrski opatiji, sledila je veličastna vojaška parada po središču Londona. Foto: Reuters

Glede na končno letno poročilo proračuna britanskega ministrstva za kulturo, znanost in šport je kronanje, vključno s spremljevalnim programom, davkoplačevalce stalo 72 milijonov funtov (86,5 milijona evrov), pri čemer je velik del stroškov padel na kulturno ministrstvo (50 milijonov funtov oz. 60 milijonov evrov), preostanek stroškov pa je povezan z delom policije (varovanje prizorišča, spremstvo ipd.), kar je stalo dobrih 21 milijonov funtov (26 milijonov evrov).

Kolikšni so bili prihodki, povezani s kronanjem Karla II., še ni znano, a navadno imajo takšni dogodki precejšen pozitiven vpliv na britansko gospodarstvo – od prodaje spominkov do zasedenosti hotelov in drugih turističnih nastanitev.

Na ministrstvu za kulturo so ob objavi poročila ocenili, da je bil to "enkraten življenjski dogodek", ki je celotno državo povezal v praznovanju, obenem pa utrdil nacionalno identiteto in svetu razkazal vso simboliko Združenega kraljestva.

Televizijski prenos kronanja Karla III. v Westminstrski opatiji je spremljalo okoli 20 milijonov britanskih gledalcev, kar je bilo opazno manj od gledanosti pogreba njegove matere, kraljice Elizabete II., pol leta prej (septembra 2022). Pogrebno slovesnost je pred malimi zasloni spremljalo 29 milijonov ljudi.

Na poročilo se je že odzvala antimonarhistična skupina Republic, ki se zavzema za ukinitev monarhije in uvedbo instituta voljenega predsednika. Njen predsednik Graham Smith je za Guardian izrazil prepričanje, da so bili dejanski stroški ceremonije precej višji od uradnih: "Precej bi me presenetilo, če bi bilo teh 72 milijonov dovolj za vse stroške." Po njegovih podatkih so imeli samo ministrstvo za obrambo, gasilske brigade, lokalni sveti in družba, ki upravlja londonski javni potniški promet, za 100–250 milijonov funtov stroškov.

"A tudi ta znesek, 72 milijonov funtov, je neverjeten. Zapraviti toliko denarja za parado, posvečeno enemu človeku, čeprav tega ne predpisuje nobena zakonodaja in tega sploh ne bi bilo treba storiti, medtem ko na drugi strani nimamo sredstev za nujne storitve – otroci si v šolah ne morejo privoščiti niti brezplačnega kosila – je obsceno," je odločen Graham. "To je bila parada, pri kateri je vztrajal Karel III., in to na račun davkoplačevalcev," je opozoril zagrizeni republikanec. Ob tem je dodal: "Pri tem pa mu ni bilo treba plačati niti davka na dediščino, čeprav nas monarhija na leto stane 500 milijonov funtov."

Kot je znano, je od leta 1993, ko je zakon podpisal takratni premier John Major, monarh edini človek v Združenem kraljestvu, ki mu ni treba plačati davka na dediščino, saj ta nanj preide od prejšnjega monarha. Vsi drugi, ki prejmejo dediščino, ocenjeno na več kot 325.000 funtov, morajo plačati 40-odstotno dajatev.