Da britanski kralj Karel III. ni naklonjen plačevanju visokih življenjskih stroškov svojega brata Andrewa, ni skrivnost, o tem se je govorilo že nekaj let. Že pred zasedbo prestola je – tedaj še kot princ Charles – napovedal postopno krčenje ožje kraljeve družine in s tem tudi zmanjšanje števila ljudi, ki prejemajo apanažo, torej letno "plačo" aktivnega člana kraljeve družine.
Po številnih spolnih škandalih, v katere je bil vpleten Andrew, in smrti kraljice Elizabete II. pred dvema letoma pa je Karel neuradno bratu dal jasno vedeti, da mu monarhija ne bo več plačevala razkošnega življenjskega sloga.
Čeprav se je bil Andrew po poraznem intervjuju za BBC leta 2019, s katerim si je skušal oprati ime, a dosegel prav nasprotno, prisiljen umakniti iz javnega življenja, odvzeti so mu bili tudi vsi vojaški nazivi, pa še vedno živi v razkošnem 30-sobnem dvorcu Royal Lodge na posestvu Windsor, kar naj bi po poročanju BBC-ja britansko monarhijo stalo več milijonov funtov letno.
Po navedbah poznavalca kraljeve družine Roberta Hardmana, ki je napisal novo biografijo kralja Karla (ta bo izšla sredi prihodnjega tedna, delčke iz knjige pa objavlja časopis Daily Mail), pa je monarh pred kratkim vendarle sprejel težko pričakovano odločitev in bratu odvzel tako apanažo kot osebno varovanje.
Se bo preselil v Frogmore Cottage?
Vojvoda Yorški bo tako moral najti lastna sredstva za vzdrževanje dvorca in pripadajoče posesti ter svojega življenjskega sloga, še verjetneje pa je, da se bo kmalu preselil v manjši, "le" 10-sobni dvorec Frogmore Cottage. Ta je bil po poroki dodeljen Karlovemu mlajšemu sinu Harryju in njegovi ženi Meghan, vendar sta se, kot je znano, zakonca Sussex le malo po dragi obnovi dvorca odselila v ZDA, hiša pa je zadnja leta bolj ali manj samevala.
Buckinghamska palača se na trditve Roberta Hardmana ni odzvala, a to ni neobičajno, saj kraljeva palača le izjemoma komentira navedbe v medijih. Princ Andrew medtem nima več svojega predstavnika za stike z javnostjo, sam pa se na vprašanja medijev ne odziva, poroča BBC.
Royal Lodge je del premoženja krone, ki se komercialno oddaja
V dvorcu Royal Lodge je dolgo živela Elizabeta, kraljica mati, Karlova babica. Dvorcu pripada tudi obsežna posest, vse skupaj pa je uradno v lasti britanske krone, kar pomeni, da morajo stanovalci plačevati najemnino. Andrew je najemno pogodbo za posestvo sklenil leta 2003 in takrat najemnino plačal za več let vnaprej, sam je pokril tudi velik del stroškov prenove (okoli 7,5 milijona funtov), kar se mu je vštelo v plačilo najemnine. Po uradno dostopnih podatkih ima pogodbo sklenjeno do leta 2078, ni pa jasno, do kdaj ima plačano najemnino.
V prvotni pogodbi je bila sicer tudi klavzula, ki je določala, da bo najemniku pripadel sorazmeren del vloženih oz. plačanih sredstev, če se iz hiše izseli prej kot v 25 letih. Ker se ta rok izteče čez štiri leta, se Andrewu predčasna izselitev tako najverjetneje ne izplača, ugotavlja Hardman, zato je vprašanje, ali se bo 64-letni princ iz dvorca zares izselil.
Frogmore Cottage je po poročanju BBC-ja po drugi strani del premoženja, s katerim monarh prosto razpolaga, kar pomeni, da bi bilo bivanje tam za Andrewa in njegovo nekdanjo ženo Sarah Ferguson, ki prav tako živi v Royal Lodgeu, precej cenejše.
Kralj in njegov naslednik oddajata nepremičnine javnim zavodom in dobrodelnim organizacijam
Kralj Karel in njegov prvorojenec, valižanski princ William, sta se medtem prav tako znašla v nemilosti javnosti. Raziskava televizijske postaje Channel 4 in novinarjev Sunday Timesa je namreč pokazala, da njuni zasebni posestvi, vojvodina Cornwall, ki po tradiciji pripada prestolonasledniku, in vojvodina Lancaster, ki je v lasti aktualnega monarha, med drugim oddajata nepremičnine javnim zavodom, kot so bolnišnice, zdravstveni domovi, javne šole in zapori, pa tudi dobrodelnim organizacijam, ki se že tako borijo z omejenimi sredstvi.
Sporno ni le to, da sta obe vojvodini kot izjemi izvzeti iz zakonodaje o plačilu davka, pač pa tudi druge okoliščine tovrstnega oddajanja nepremičnin. Williamova vojvodina na primer ministrstvu za pravosodje oddaja prostore zapora Dartmoor (za 37 milijonov funtov oz. 44 milijonov evrov za 25 let), pri čemer je zapor zaprt zaradi visoke ravni plina radona.
Karel oz. njegova vojvodina Lancaster pa bosta v prihodnjih letih zaslužila 28 milijonov funtov (33 milijonov evrov) najemnine za kable, ki povezujejo vetrne elektrarne z omrežjem in prečkajo morsko obrežje – zgolj zato, ker ima vojvodina še vedno fevdalno pravico, da zaračunava najemnino vsakršni infrastrukturi ob obali, navaja Sunday Times.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje