Konstantin II. je bil sicer kralj le nekaj let, preden je Grčija leta 1974 monarhijo dokončno ukinila, tako da je večino svojega življenja preživel v izgnanstvu v Rimu in Londonu. Šele pred slabimi desetimi leti se je z ženo Anne-Marie preselil nazaj v domovino, kjer je prejšnji teden tudi umrl, star 82 let.
Grška vlada se je pričakovano odločila, da nekdanjega kralja ne bodo pokopali z državniškimi častmi, a se mu je v kapelo ob Metropolitanski katedrali, kjer so ležali njegovi posmrtni ostanki, v zadnjih dveh dneh prišlo poklonit precej ljudi, večina med njimi starejših, zagrizenih rojalistov, ki verjamejo, da bi Grčija morala znova postati monarhija, poroča Reuters. Številni med njimi so se dopoldne zbrali tudi pred katedralo, kjer je potekala pogrebna slovesnost, in pozdravljali kronane glave z vse Evrope, ki so se udeležile slovesnosti.
Ta je bila sicer rezervirana le za približno 200 izbrancev – ob Konstantinovih sorodnikih in predstavnikih drugih evropskih kraljevih družin so bili povabljeni tudi številni grški poslovneži in politiki. Zanimivo, pogreba so se udeležili tudi nekateri člani vlade, ki pa so jih mimoidoči izžvižgali, navaja Reuters.
Med žalujočimi so bili seveda v ospredju Konstantinova žena, kraljica Anne-Marie (po rodu sicer danska princesa in sestra aktualne danske kraljice Margarete II.), pa njegovi sinovi Pavlos, Nikolaos in Philippos, hčerka Theodora, sestri Sofia, sicer nekdanja španska kraljica, in Irene ter drugi bližnji in daljni sorodniki, med njimi tudi pokojnikov nečak, španski kralj Felipe z ženo Letizio ter obema sestrama, Eleno in Cristino.
Svaku se je prišla poklonit tudi danska kraljica Margareta, pa švedski kraljevi par, kralj Carl Gustav in kraljica Silvia, Belgijo sta zastopala kralj Philippe in kraljica Mathilde, Nizozemsko pa kralj Willem-Alexander in kraljica Maxima. Britansko kraljevo družino je zastopala Konstantinova mrzla sestrična, princesa Anne, z možem Timothyjem Laurenceom. Opaziti je bilo mogoče tudi kar nekaj drugih predstavnikov nekdanjih vladarskih družin, na primer nekdanjega bolgarskega kralja Simeona in srbskega princa Aleksandra Karađorđevića z ženo Katarino.
Pogrebno slovesnost je vodil vodja Grške pravoslavne cerkve, nadškof Hieronim, pri obredu pa so sodelovali tudi drugi visoki predstavniki omenjene Cerkve. Konstantina bodo sicer v krogu družine pokopali na posestvu nekdanje kraljeve palače Tatoi, kjer ležijo tudi njegovi predniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje