Kitajska bi lahko po mennju obrambnega ministrstva izkoristila prijateljstvo princa Andrewa in domnevnega vohuna. Foto: EPA
Kitajska bi lahko po mennju obrambnega ministrstva izkoristila prijateljstvo princa Andrewa in domnevnega vohuna. Foto: EPA

Princ Andrew, ki je v nemilosti britanske kraljeve družine že zaradi povezav s pokojnim obtožencem spolnih zločinov Jeffreyjem Epsteinom, se je znova znašel na naslovnicah britanskih medijev. Tokrat zaradi zaupnega odnosa s kitajskim poslovnežem, ki naj bi bil obenem tudi vohun. Pristojno sodišče v Londonu je nedavno potrdilo odločitev britanskih oblasti, ki so leta 2023 temu neimenovanemu poslovnežu prepovedale vstop v državo, poroča STA.

Označili so ga za "tesnega zaupnika" princa Andrewa, brata britanskega kralja Karla III., ki je skušal izkoristiti njegov vpliv, poroča britanski BBC. Iz sodbe je razvidno, da je britansko notranje ministrstvo v odločitvi o izgonu menilo, da je bil 50-letni poslovnež vpleten v tajne in zavajajoče dejavnosti v imenu Kitajske komunistične partije. Obenem so prepričani, da bi njegov odnos s princem Andrewem lahko Kitajska uporabila za politično vmešavanje.

Na Epsteinovi posesti naj bi princ Andrew spolno zlorabil mladoletnico.Foto: Reuters
Na Epsteinovi posesti naj bi princ Andrew spolno zlorabil mladoletnico.Foto: Reuters

Moški se je s princem tako zbližal, da ga je ta leta 2020 povabil na svojo rojstnodnevno zabavo, obenem pa je lahko v prinčevem imenu iskal potencialne kitajske vlagatelje, poroča STA. Sodniki so izpostavili še, da se je njun odnos razvil v času, ko je bil princ "pod velikim pritiskom", zaradi česar bi bil lahko dovzeten za zlorabo. Zdaj 64-letni Andrew, tretji od štirih otrok kraljice Elizabete II. in princa Philipa, že več let ni del kraljeve družine. Zaradi prijateljstva z ameriškim finančnikom Jeffreyjem Epsteinom, ki je bil obtožen spolnih zločinov in trgovine z ljudmi, a je leta 2019 v zaporu pred sojenjem storil samomor, so mu prepovedali nastope v javnosti. Leta 2022 so mu po obtožbah, da je spolno napadel eno od mladoletnih Epsteinovih žrtev, odvzeli še vojaške nazive. Kitajsko veleposlaništvo v Londonu je v odzivu kritiziralo "neutemeljene vohunske zgodbe, ki so usmerjene proti Kitajski". Združeno kraljestvo je pozvalo, naj "preneha ustvarjati težave" in širiti teorije o kitajski grožnji.

Bivši notranji minister Tom Tugendhat je za BBC pred kratkim odnos princa Andrewa s kitajskim poslovnežem označil za "zelo neprijetnega", a poudaril, da si želi Kitajska zagotoviti vpliv na druge države na različnih točkah, tudi na Združeno kraljestvo. Buckinghamska palača primera ni želela komentirati. Poudarili so, da ne delujejo v imenu princa, saj ta ne deluje v imenu kraljeve družine.