Predsednik španske nogometne zveze Luis Rubiales je med podelitvijo zlatih medalj s svetovnega prvenstva strastno poljubil nogometašico Jenni Hermoso. Rubiales vztraja, da je bil poljub "obojestranski, evforičen in spontan". Hermoso na drugi strani poudarja, da ni privolila v poljub ter da se je počutila "ranljivo in kot žrtev agresije".
Nogometašici so v bran stopile reprezentančne soigralke, ki so na nedavnem prvenstvu postale svetovne prvakinje. Vseh 22 soigralk je sporočilo, da ne bodo igrale reprezentančnih tekem, dokler bo Rubiales na čelu nogometne zveze. Naslednjo tekmo naj bi sicer odigrale v Ligi narodov 22. septembra proti Švedski.
Rubialesa so številni pozvali, naj zaradi škandala odstopi z mesta direktorja, vendar je na tiskovni konferenci pozive odločno zavrnil – čeprav ga je začasno suspendirala tudi Mednarodna nogometna zveza (FIFA). Podprla ga je tudi španska nogometna zveza (RFEF) in sporočila, da bo na sodišču dokazal "popolno nedolžnost".
Španska vlada je stopila na stran nogometašice, vendar pristojnosti za razrešitev Rubialesa nima. V petek je uradni Madrid sporočil, da si prizadeva za njegovo suspendiranje s pravnim postopkom pred športnim razsodiščem.
"Kar je doživela nogometašica Jenni Hermoso, se ne bi smelo nikoli zgoditi," je sporočila ministrica za delo Yolanda Diaz, ki se je danes srečala s predstavniki sindikata igralk FUTPRO, ki zastopajo Hermoso, in Združenjem španskih nogometašev.
Rubialesova mati gladovno stavka zaradi "nečloveškega pregona"
Rubialesu ob strani stoji njegova družina, ki verjame v njegovo plat zgodbe. Njegova sestrična Vanessa Ruiz je sporočila, da družina trpi in se sooča z nadlegovanjem. "Želimo, da nas pustijo pri miru in da pravica zmaga. Jenni, želimo, da poveš resnico," je javno izzvala tudi nogometašico.
Mati Angeles Bejar se je medtem nastanila v župnijsko cerkev v Rubialesovem rojstnem mestu Motril in začela gladovno stavko. Za državno tiskovno agencijo EFE je povedala, da bo njena stavka trajala, "dokler ne bodo našli rešitve za nečloveški in krvavi pregon, ki ga izvajajo proti mojemu sinu, česar si ne zasluži".
Analizirala je tudi fotografije spornega dogodka, na katerih se po njenem videnju jasno opazi, da "ni spolne zlorabe, saj obstaja soglasje obeh strani". "Moj sin ni sposoben nikogar prizadeti," je prepričana.
Protesti v Madridu in Salamanci
Vprašanje enakosti spolov in spolno nasilje sta v zadnjih letih v Španiji postala pomembni politični temi, na ulicah so večkrat potekali množični protesti proti spolnim zlorabam. Vlada pod vodstvom socialistov je izpeljala več reform, s katerimi je zagotovila enako plačilo in pravico do splava.
Feministične skupine so za ponedeljek v Madridu sklicale proteste pod geslom "S tabo, Jenni". V Salamanci je v nedeljo proti Rubialesu protestiralo več sto ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje