Denis Leary se je rodil leta 1957 v ameriški zvezni državi Massachusetts irskim priseljencem. Svoje korenine postavlja v polnem obsegu na ogled tudi v Gasilcih. Foto: FX
Denis Leary se je rodil leta 1957 v ameriški zvezni državi Massachusetts irskim priseljencem. Svoje korenine postavlja v polnem obsegu na ogled tudi v Gasilcih. Foto: FX
Čeprav v Gasilcih ni manjkalo atraktivnih akcijskih prizorov, pa poanta serije ni bila v poveličevanju gasilske službe. V ospredju so bili vedno liki - liki iz mesa in krvi. In odličen scenarij. Foto: FX
Learyja po koncu serije, ki je bila sedem let njegov otrok, čakata četrti poglavji Spider-Mana in Ledene dobe, za USA Network pa piše pilota, v katerem bo nastopila njegova soigralka iz Gasilcev Callie Thorne (Sheila). Na sliki s soigralko Andreo Roth, ki je sedem let potrpežljivo igrala Tommyjevo nekdanjo soprogo. Foto: FX
Fantje z Gavinove gasilske postaje - tudi alkohol na delovnem mestu jim ni bil tuj. Foto: FX
Kakšen konec čaka samodestruktivnega Tomyja Gavina?

Zadnja epizoda bo na sporedu - primerno, glede na to, da so protagonisti močno zaznamovani od 11. septembra - le štiri dni pred 10. obletnico terorističnih napadov na New York.
Po poročanju USA Today sta se producenta Peter Tolan in Denis Leary, ki v nanizanki igra tudi glavno vlogo, šele nedavno domislila, kako se bodo Gasilci končali. Predtem sta imela za Tommyja Gavina, gasilca, ki pooseblja vse nasprotno od tistega, kar bi si predstavljali od stereotipnega ameriškega junaka, precej temačno prognozo.
"Ena od zamisli je bila tudi, da bi se usedel na stol v sredino goreče sobe, in to bi bil konec," razlaga Tolan. "A nazadnje sva se zavedla, da je cel smisel serije v vprašanju, ali bo mož, ki je preživel to veliko tragedijo, dejansko preživel ali ne. V končni fazi nočeš reči ne."

NEWYORŠKI GASILCI (RESCUE ME)
Ocena na IMDB:
8,2
Začetna špica: C'mon c'mon (The Von Bondies)
Začetek: 2004
Avtorja: Denis Leary, Peter Tolan
Zasedba: Denis Leary, Michael Lombardi, Steven Pasquale, Daniel Sunjata, John Scurti, Andrea Roth, Callie Thorne.
Nagrade: 1 emmy, 4 nominacije za emmyja, nominacija za zlati globus, več drugih nagrad.

Humor v tragediji
Tolan še pravi, da so Gasilci "edina zares uspešna zabava, ki je izšla iz tragedije" in da je bil ključ za to humor. Izjemno politično nekorektni, surov, ponekod celo žaljiv humor. Zdi se, da je serija, zlasti pa lik Tommyja Gavina, resnično skušala užaliti vse in vsakogar - nič ji ni bilo sveto.

"Heroji" 11. septembra, preživeli gasilci, ki so bili v ZDA po terorističnih napadih malodane beatificirani, ne varčujejo z odkritim seksizmom. "Naj ti povem nekaj, sestrica, v tej hiši služiš dvema namenoma - lahko mi ga potegneš ali pa mi narediš sendvič. Nisem pri volji za fafanje, zajtrkoval pa sem pozno, zato nimaš sreče," pravi ob priložnosti svoji ljubici Tommy.

... Svete jim niso niti telesne hibe - ali zvezdniki. "Prizadet je," pove o bratu svojega dekleta gasilec Franco (Daniel Sunjata). "Kot Rainman prizadet ali kot Paris Hilton prizadet?" vpraša na to Kenny (John Scurti).
V eni od epizod dobite cel kondenz rasnih žaljivk - fantje se lotijo Portoričanov, Italijanov, Ircev, temnopoltih ... zdi se, da so pri Gasilcih našli morda najuspešnejši recept za spopadanje z rasizmom - ne beži pred njim. Izpostavi ga, ga napihni na n-to potenco, postrezi z vsemi stereotipi in klišeji, ki veljajo v sodobni družbi (a bognedaj, da jih izrečeš na televiziji), nato pa pusti gledalcu, da se počuti nelagodno.


Osvežujoč realizem
Omemb k***cev, fafanja, seksa v vseh oblikah, obkladanj z gejevskimi izpeljankami je toliko, da nehate šteti. FX-ova serija pač nikdar ni bila mišljena za nežne dušice. Pri nas so jo nazadnje predvajali po polnoči. Ameriški kritiki so serijo hvalili tudi zaradi njene neposrednosti, iskrenosti in neustrašnosti do obravnavanj kočljivih tem, kot so depresija, alkoholizem in homofobija.
Kontroverznosti ni manjkalo, še najbolj pa je dvignila prah epizoda v 3. sezoni, ko Tommy posili svojo nekdanjo ženo Janet (Andrea Roth). Prizor je kompleksen, a realen prizor propadajočega razmerja, ki ga tudi po koncu še podžiga (obojestranska) strast.

Neprimerno za televizijo? Morda, a popolnoma neprimeren in nesprejemljiv bi bil po vseh pravilih za večino Američanov tudi glavni lik, ki upodablja gasilca (klasičnega ameriškega heroja, torej), ki na službo prihaja močno opit, ki je večkrat nasilen, nestrpen, samodestruktiven, ki seks uporablja za sprostitev nakopičenih čustvenih težav in ki večkrat postavi na ogled svoje samomorilske težnje.

Puritanci bi se zgražali. Puritanci so se zgražali. Za druge so bili Newyorški gasilci kot sveža sapica neizumetničenega in neretuširanega realizma, ki je zavela v svetu pološčenih hollywoodskih produkcij pravljic za otroke.