Plesna šola Urška bo ob 12.00 nadaljevala tradicijo, ki jo je začela 25. maja 2001, ko so četvorko prvič zaplesali v Ljubljani, je zapisano v njihovem sporočilu za javnost. Takrat, kot pravijo sami, si niso predstavljali, da se bo množično plesanje preselilo po vsej Sloveniji in v sosednje dežele. "Vsako leto, že 12 let, organiziramo četvorko tretji petek v maju. Vsako leto enako," je za MMC dejala koordinatorka Maturantske parade pri plesni šoli Urška Sonja Savnik.
Avtobusi mestnega potniškega prometa številka 1, 2, 3, 6, 8, 9, 11, 14, 19, 20 in 23 bodo v tem času vozili po obvozu po Bleiweisovi cesti.
Organizatorji pričakujejo več kot 30.000 maturantov iz 70 mest in osmih evropskih držav, je v pogovoru za MMC pojasnila Savnikova. "Na zborno mesto morajo priti ob 11. uri. To velja za vsako mesto, konkretno v Ljubljani pa morajo maturanti priti na Gospodarsko razstavišče. Tam se registrirajo in dobijo opremo: majice in dežnike. Tam pa imajo tudi generalko četvorke," je Savnikova razložila za MMC.
Kot vsako leto do zdaj so pri Plesni šoli Urška optimistični glede rekorda. "Ja, mi vsako leto načrtujemo rekord, in sicer na eni lokaciji in na vseh lokacijah skupaj. Če bo pa dosežen, pa je zelo težko rečem," je še dejala Savnikova.
Nekaj pa je že zdaj znano. "Točno opoldne se bo tudi letos, na tretji petek v maju, z Vala 202 oglasila glasba Straussovega Netopirja - Quadrille, ki je v enajstih Maturantskih paradah povezala v sinhroni ples 207.792 maturantk in maturantov v 100 evropskih mestih iz 10 držav," so zapisali v uradnem sporočilu za javnost na Plesni šoli Urška.
Vrtelo se bo tudi 25. maja
Sedem dni pozneje se bo Straussov Netopir - Quadrille znova oglasil - le da 25. maja pod organizacijo Plesne zveze Slovenija (PZS). "Moto letošnje najbolj množične prireditve Maturantska četvorka, ki bo potekala na zadnji šolski dan slovenskih maturantov v petek, 25. maja, točno ob 12. uri v več kot 50 krajih sedmih evropskih držav, je jasen in odločen NE alkoholu in prepovedanim drogam," so zapisali v sporočilu za javnost na PZS-ju.
Četvorka na zadnji šolski dan
O datumu izvedbe četvorke smo spregovorili nekaj besed z Rudijem Kocbekom s PZS-ja. "Četvorka je vedno na zadnji šolski dan. Eni so se odločili in postavili parado en teden prej kot zadnji šolski dan. Ministrstvo za šolstvo je dalo priporočilo vsem slovenskim ravnateljem, da se parado organizira na zadnji šolski dan, 25. maja. Da bo potekala 25. maja, pa je objavljeno že od avgusta lani. To ni današnja odločitev. Mi smo vedno vezani na šolski koledar in vedno poskušamo parado postaviti čim bližje koncu šolskega leta oz. zadnjemu dnevu maturantov in zadnji dan maturantov je letos 25. maj," je za MMC pojasnil Kocbek.
Ob tem pa je še dodal: "Pretekla leta je to prišlo na torek ali sredo, zato smo priredili en petek prej. Letos pa tako odlično sovpada in tudi prihodnje leto bo odlično sovpadalo, ko bo 24. maja. Tako ni posebnega razloga, da se je organizator v Ljubljani odločil, da priredi parado en teden prej."
Organizatorji pričakujejo letos najmanj 30 tisoč plesalcev. Najbolj množična udeležba v Sloveniji bo v Mariboru, kjer bo plesalo približno 2.500 maturantov. Plesali bodo tudi v Celju, Novem mestu, Murski Soboti, Lendavi, na Ptuju, v Velenju, Trbovljah, Slovenj Gradcu, Litiji, Kopru, Sežani, Črnomlju, Kočevju, Sevnici, Slovenskih Konjicah, Slovenski Bistrici, Ljutomeru, Kranju in v Ajdovščini. V tujini bo po podatkih PZS-ja v projekt EQDF2012 vključenih še skupno več kot 30 mest (Slovaška, Češka, Madžarska, Srbija, Makedonija in Bosna in Hercegovina). Največ jih bo plesalo na Slovaškem. "Prireditev bo od mesta do mesta različna. V kraju, ker jih pleše 200, je drugačno kot pa v kraju, kjer jih pleše 2.000," je pojasnil Kocbek za MMC.
Osrednja slovenska prireditev bo v Mariboru, na Titovem mostu, kjer bodo že od 10. ure naprej potekale različne dejavnosti, ki bodo mlade spodbujale k zabavi brez alkohola in drog ter jih hkrati opozarjali na nezdružljivost škodljive rabe alkohola z dejavno udeležbo v cestnem prometu. Pričakujeta se tudi obisk in nagovor visokih gostov iz državne politike, obljubljajo organizatorji.
Na rekord upajo tudi na PZS-ju
"Zdaj upamo, da bo. Vprašanje je. Tujina po navadi dela rekord. Iz Slovenije prihaja tretjina udeležencev, na Slovaškem pa jih je največ. Tam je tudi največje plešoče mesto. Lani jih je tako tam plesalo več kot 7.000 in tudi letos se jih pričakuje približno toliko," je pojasnil Kocbek in nadaljeval: "Zadnji rekord je 33.202, prej jih je bilo nekaj več kot 32.416, predtem leta 2009 pa 27.280. Zdaj pričakujemo 30.000 udeležencev zagotovo. Malo je odvisno od vremena. Prav tako pa ne poznamo vseh podatkov. V Srbiji je 15 mest in tam so predvidevanja, koliko jih bo plesalo - ali jih bo 200 ali 1.000. V Srbiji so sredi volitev. Ta konec tedna bo drugi teden volitev in v skupnem seštevku lahko pride do odstopanja plus ali minus 1.000 udeležencev. Nekaj okvirno že vemo, nekaj pa je naredila tudi recesija. V nekaterih mestih se kar pozna, da ponekod nimajo dovolj denarja niti za majice ali druge stvari, zato jih je tam manj."
PZS organizira maturantsko četvorko v tujini od leta 2005, je za MMC dejal Kocbek in nadaljeval, da so od leta 2009 do leta 2011 prejeli tri Gunnessove diplome - le PZS - za sinhrono plesanje v več krajih. "Mi delamo v sedmih ali osmih državah. Ni ta zadeva od letos - letos se je slučajno tako sovpadlo, ker se je organizator odločil, da bo dogodek delal en teden prej. Je pa dejstvo, da zadnja leta nismo delali prek istega radijskega signala. Zato tudi nismo mogli plesati sinhrono, ker smo imeli različne postaje," je še razložil Kocbek.
V bistvu praznik maturantov
Nekaj pa bo skupno vsem: neutrudni žvižgi maturantov na piščali, pričakovanje prvega takta in nervoza, da se ne zmotijo že ob prvem koraku. V večjih mestih po Sloveniji bodo posamične cestne zapore. Ministrstvo za zdravje pa opozarja: naj mine brez alkohola!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje