Toplo morje, sonce in morda celo novi prijatelj - Judy zares uživa, je prepričan njen lastnik. Foto: EPA
Toplo morje, sonce in morda celo novi prijatelj - Judy zares uživa, je prepričan njen lastnik. Foto: EPA
Golobi pismonoše tako velikih pisem niso nosili, a sporočila niso bila nič manj pomembna. Foto: EPA

Judy je svoj dom zgrešila za približno 8.000 kilometrov, je povedal njen lastnik John Stewart in pojasnil: "Judy je bila ena izmed tekmovalk na približno 970-kilometrski progi. Izpustili smo jih v mestu Bourges v severni Franciji, njihov cilj pa je bil Northumberland v severni Angliji. A moja golobica je pristala na otoku Sint Eustatius, ki je del Nizozemskih Antilov."

69-letni Stewart je seveda mislil, da svoje ljubljenke nikoli več ne bo videl, nato pa je doživel popolno presenečenje: "Presrečen sem, da je živa in zdrava ter v dobrih rokah. Poleg tega pa se ima najbrž zelo lepo, saj je na Karibih. V bistvu ji prav zavidam - tudi jaz bi rajši bil na toplem jugu kot v Northumberlandu. Prepričan sem, da se sonči na kakšni čudoviti plaži." Dodal pa je še, da se je Judy večino poti verjetno peljala s kakšno ladjo.

S papirčkom na nožici
Golobe pismonoše, ki jim sporočilce na papirčku privežejo na nožico, so za prenašanje sporočil uporabljali že pred skoraj tisoč leti. Paul Reuter, ki je pozneje ustanovil tiskovno agencijo Reuters, je leta 1850 uporabljal "floto" 45 golobov, ki so prenašali novice in podatke o cenah delnic med Brusljem in nemškim mestom Aachen.

Cher Ami je bil heroj
Golobe pismonoše so veliko uporabljali med prvo svetovno vojno. Enega izmed pogumnih "poštarjev", ki mu je bilo ime Cher Ami (Dragi prijatelj), so Francozi za njegovo junaštvo odlikovali z vojnim križcem - prenesel je namreč 12 izredno pomembnih sporočil. Med njegovim zadnjim letom so ga ustrelili v prsi, a je kljub temu priletel na cilj in predal sporočilo.

Na začetku 21. stoletja so golobi pismonoše še vedno službovali v indijski zvezni državi Orisa, a Indijci so leta 2002 napovedali, da jih kmalu čaka prisilna upokojitev.