Bojana Beović. Foto: BoBo
Bojana Beović. Foto: BoBo

Bojana Beović je po potrditvi mandata dejala, da je vesela, da je postala predsednica zbornice, saj je to častna in pomembna funkcija. Zahvalila se je Zdenki Čebašek-Travnik, ki jo je nasledila, in jo pohvalila za "odlično opravljen mandat". "Upam, da bomo z našo ekipo delo dostojno nadaljevali. Mandati so štafetna palica, to moramo znati podati naprej za nove ideje in nove moči. Skupščini želim uspešno delo. Ne dvomim, da bomo dobro sodelovali," je prepričana.

Drugi krog volitev za predsednico zbornice, v katerem je bila na to mesto izvoljena Beovićeva, je bil 15. decembra, ko so poslanci zbornice odločali med njo in Tanjo Petkovič. V prvem krogu je sicer za mesto predsednice kandidirala tudi Čebašek-Travnikova, a je prejela najmanjšo podporo kolegov.

Zdenka Čebašek-Travnik se ne bo pritožila

Zdaj že nekdanja predsednica Čebašek-Travnikova je sicer napovedala pritožbo, a se je, kot je sporočila na seji skupščine, po tehtnem premisleku odločila, da to točko umakne z dnevnega reda.

Zdenka Čebašek-Travnik je Beovićevi sicer očitala, da je z elektronskega naslova @zdravniska-zbornica.si pisala na naslove zdravstvenih ustanov, nacionalnih koordinatorjev in njihovih namestnikov "z gorečo prošnjo", da se člani udeležijo volitev. O sumu nepravilnosti je obvestila tudi volilno komisijo, ki pa nepravilnosti ni ugotovila.

Bojana Beović se bo, glede na svoj program, zavzemala za to, da bo zbornica s profesionalnim medijskim pristopom postopno in z argumenti izboljšala javno podobo zdravnikov in obenem zaščitila posameznike, ki so se znašli v medijskem linču. Poleg tega si mora zbornica po njenem mnenju prizadevati za ustanovitev sklada, ki bo omogočal izplačilo nekrivdne odškodnine. Zdravniku, ki je zaradi obtožbe zašel v stisko, pa nuditi pravno, strokovno, po potrebi psihološko pomoč in zaščito njegovega imena.

Prizadevala si bo tudi za večjo prisotnost zbornice na terenu, posodobitev pravilnika o licencah, ki mora biti mednarodno primerljiv, in za sistematična izobraževanja članov na področju komunikacijskih veščin, poslovanja in veščin vodenja. V program je zapisala tudi, da bi bilo smiselno, da zdravniki za svoje ostarele in onemogle kolege ob odsotnosti zavarovanja za dolgotrajno nego v državi poskrbijo sami z organizacijo doma za onemogle zdravnike, ki bo omogočal kakovostno nego na dostopen način.

Beovićeva ne bo več vodila vladne svetovalne skupine?

Kot kaže, se namerava Bojana Beović z imenovanjem za predsednico zdravniške zbornice posloviti z vodstva svetovalne skupine. Kot je dejala na vladni novinarski konferenci, obeh funkcij ne more opravljati, saj ima dan le 24 ur. Bo pa še naprej v skupini sodelovala kot ekspert za področje infektologije. Kdo jo bo nadomestil na mestu vodje skupine, ne ve, saj mora o tem odločiti minister za zdravje. Kot je dejala, ima pri epidemiji veliko vlogo Nacionalni inštitut za javno zdravje, ki bi lahko prevzel vodilno vlogo.