Gauthier je v univerzitetni bolnišnici v Lozani prejel nevroprotezo, ki jo sestavlja elektrodno polje, nameščeno ob njegovi hrbtenjači. V kombinaciji z generatorjem električnih impulzov pod kožo trebuha naprava stimulira hrbtenjačo, da aktivira mišice njegovih nog.
"Ta naprava mi je spremenila življenje, saj sem zdaj znova samostojen. Kot bi se ponovno rodil," je dejal Gauthier. "Prej sem bil prikovan na kavč v svojem domu, zdaj pa grem lahko od doma, delam različne opravke, grem celo na sprehod. Prej nisem mogel več hoditi brez nekaj padcev na dan. Zdaj pa me niti stopnic ni več strah."
Gregoire Courtine, eden od švicarskih zdravnikov, ki so vodili projekt, je pojasnil, da električni impulzi, ki prihajajo v bolnikovo hrbtenjačo, omogočijo, da lahko hodi tako, kot da ne bi bil bolan. "Trdno smo prepričani, da bi ta terapija lahko koristila številnim posameznikom," je še dodal Courtine.
Ugotovitve Courtinove ekipe iz raziskovalnega centra NeuroRestore, ki so bile v ponedeljek objavljene v reviji Nature Medicine, kažejo, da bi se ta tehnologija lahko uporabljala pri bolnikih, pri katerih je Parkinsonova bolezen že napredovala, saj večina med njimi trpi zaradi hudih težav z gibanjem.
Courtinova ekipa namerava tako naslednje leto opraviti klinične preskuse na šestih novih pacientih.
Parkinsonova bolezen je nevrološka bolezen, za katero so značilni simptomi, kot so tresenje, togost ter težave z ravnotežjem in koordinacijo. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se je pojavnost te bolezni v zadnjih 25 letih podvojila. Po neuradnih podatkih je leta 2019 za to boleznijo zbolelo več kot 8,5 milijona ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje