Zasebne storitve so namreč zelo drage, koncesionarji v bližini pa so zasedeni in nove paciente sprejemajo le izjemoma.
"Ne moreva si privoščiti zasebnika"
"Katastrofa, dlesni krvavijo, bolijo in tišči jo," opiše mama najstnice, ki ji je marca nekdanja ortodontka Zdravstvenega doma Celje vstavila zobni aparat. Tik preden je prišla na vrsto, da bi ji ga tudi pritrdila, pa je ortodontka dala odpoved. Ta je sicer v bližini odprla zasebno ambulanto, a si njenih storitev ne moreta privoščiti. "To so res ogromni denarji. Jaz sem pa doma in mati samohranilka in si tega niti pod razno ne moreva privoščiti." Zdaj že štiri mesece zaman iščeta drugega ortodonta, a dobivata odgovor, da so vsi polni in da nihče ne sprejema novih bolnikov.
Ko sta vendarle našli ortodontko, pa je prišlo do novega zapleta: "Ko jo je pregledala, je rekla, da nima takšnih materialov, kot jih je uporabila njena prejšnja ortodontka."
Dva mlada specializanta odplačala obveznosti in odšla na svoje
Čeprav je Zavod za zdravstveno zavarovanje program za nujne ortodontske storitve začasno prenesel na štiri druge koncesionarje, imajo podobne težave še številni drugi nekdanji pacienti celjskega zdravstvenega doma, pojasnjuje zastopnica pacientovih pravic Cvetka Jurak. "Nekaj so jih napotili tudi na zdravljenje na Hrvaško, nekateri so to izkoristili, je pa precej družin tudi takšnih, ki si zaradi stroškov potovanja tega ne morejo privoščiti."
Ministrstvo za zdravje naj bi sicer kmalu objavilo nov razpis za pridobitev koncesije, a celjski zdravstveni dom se ne bo mogel ponovno prijaviti, pove strokovni vodja Marko Drešček. "Za našo ustanovo sta se specializirala dva mlada kolega. Tik preden pa bi morala začeti delati, pa sta odplačala vse svoje obveznosti in odšla na samostojno pot."
Ljudje na prvi pregled čakajo tudi tri leta
Začasna rešitev za številne na Celjskem, ki so ostali brez ortodontskega zdravljenja, bi bila podelitev začasne koncesije nekdanji ortodontki celjskega zdravstvenega doma. A kot pojasnjujejo na ministrstvu, so pravni zadržki, saj koncesije ni imela ortodontka, temveč zdravstveni dom. Varuhinja pacientovih pravic pa ob tem opozarja, da so čakalne dobe predolge povsod, ne samo na Celjskem, ljudje na prvi pregled čakajo tudi tri leta.
"Seveda se da priti takoj do ortodonta, če starši lahko to plačajo. A cene so v nebo segajoče, za razne aparate in pripomočke je treba odšteti več tisoč evrov," dodaja Cvetka Jurak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje