Epidemija hepatitisa A na Hrvaškem se je po poročanju hrvaškega spletnega portala Direktno.hr začela na Gostinsko-turistični šoli Zagreb, kjer je kuhar, ki ni vedel, da je okužen s hepatitisom A, pripravljal obroke hrane za otroke.
"Od začetka marca do zdaj smo potrdili 57 primerov hepatitisa, večinoma med srednješolci. Bolezen smo odkrili med učenci treh šol in med njihovimi družinskimi stiki," je za hrvaški medij dejal Branko Kolarić, direktor zagrebškega izobraževalnega inštituta za javno zdravje Dr. Andrija Štampar.
Ravnatelj šole Mladen Smodlaka je za Direktno.hr potrdil, da so se primeri okužb začeli pojavljati med prazniki. "Najprej je šlo za en primer, potem pa mi je kolegica v nedeljo sporočila, da se je pojavil še eden," je dejal Smodlaka. Dodal je, da pouk od tedaj poteka na daljavo, prostore v šoli pa so razkužili.
Epidemija je po besedah Kolarića popolnoma pod nadzorom, okoli 45 pacientov je že ozdravelo. Vendar pa ob tem ne izključuje možnosti, da se bo število okužb zvišalo, "saj je inkubacijska doba pri hepatitisu A en mesec, v nekaterih primerih celo dva".
Hrvaške šole so že dobile navodila o ravnanju in poostritvi higienskih ukrepov, predvsem umivanjem rok. je dodal in poudaril pomen higiene. "Šole so dobile navodila, ki so jih posredovale staršem in otrokom. Bi pa pozval vse državljane, naj si umivajo roke," je dejal.
Virus občutljiv na razkužila
Kot poroča slovenski NIJZ, je virusni hepatitis A virusno vnetje jeter, ki lahko poteka brez očitnih znakov na prebavilih. Do okužbe pride tako, da virus izloča okuženi, a virus v okolju preživi le kratek čas. Občutljiv je na razkužila."Bolezen se dogaja v jetrih, glavni simptom je zlatenica, ki se pozna na koži. Povzročitelj se prenaša s hrano, vodo ali z umazanimi rokami," so zapisali na svoji spletni strani.
Simptomi bolezni se pojavijo v od treh do štirih tednov po okužbi, kužnost pa je že dva tedna pred pojavom bolezenskih znakov kot tudi med samim prebolevanjem in še dva tedna po pojavu zlatenice, ko se z blatom izločajo velike količine virusov. "Nekateri ljudje se okužijo, ampak ne zbolijo s simptomi, vendar z blatom izločajo viruse. To so nosilci, širijo bolezen," dodaja NIJZ.
Vzrok nepojasnjene različice hepatitisa še ni znan
Po svetu pa trenutno kroži še nepojasnjena različica hepatitisa, za katero zbolevajo predvsem mlajši otroci, stari do 11 let. Vzrok za to novo bolezen še ni znan, strokovnjaki pa iščejo morebitne povezave in kofaktorje, ki bi lahko prispevali k temu, da je potek bolezni pri nekaterih otrocih tako hud.
Razmišljanja strokovnjakov gredo v več smeri, je za MMC pred dnevi pojasnila infektologinja infektologinja Mojca Matičič. Eno izmed njih je, da je kofaktor pri bolezni adenovirus tipa F41, ki so ga dokazali pri 75 odstotkih hudo zbolelih otrocih. Zaradi drugačnega načina življenja v preteklih dveh letih, ko se otroci niso veliko družili in smo nosili maske, pa je mogoče, da otroci (med hudo zbolelimi so namreč predvsem majhni otroci) niso prišli v stik s tem normalno krožečim virusom, ki bi sicer spodbujal njihovo naravno odpornost.
Med drugimi vzroki, ki jih raziskuje stroka, je tudi mogoča predčasna okužba z novim koronavirusom, ki povzroča covid-19, pa tudi okoljski dejavniki in morebitni toksini, pa tudi možnost, da je adenovirus mutiral in zdaj povzroča ali prispeva k razvoju hude oblike bolezni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje