Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je za 19. oktobra napovedal stavko, "če pogajanja o reševanju njihovih stavkovnih zahtev ne bodo obrodila sadov". Zahtevajo izstop iz enotnega plačnega sistema s spremembo zakona o zdravniški službi in pogajanja o novem tarifnem delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike.
Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin je na današnji novinarski konferenci poudaril, da je glavna zahteva sindikata, naj vlada državnemu zboru takoj posreduje predlog sprememb zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se za zdravnike in zobozdravnike zakon o sistemu plač v javnem sektorju ne bo več uporabljal. S tem bi zdravniki izstopili iz enotnega plačnega sistema, kar si želijo že dalj časa.
V sindikatu pričakujejo, da bodo plače zdravnikov in zobozdravnikov mnogokratnik povprečne plače. "Verjetno se vsi strinjamo, da si specialist po 20 letih delovne dobe zasluži tri povprečne plače," je dejal. Težava po mnenju sindikata sicer ni le v plačah, pač pa tudi v večjih obremenitvah in drugih težavah javnega zdravstva.
3500 podpisov zdravnikov in zobozdravnikov za izstop iz plačnega sistema
Odločitev za stavko je bila po Kuštrinovih besedah težka, a gre za klic na pomoč, zato bolnike prosijo za razumevanje. Ob tem še vedno upa, da bo vlada imela posluh za njihove zahteve in da stavke na koncu ne bo.
V sindikatu so v zadnjih mesecih zbrali skoraj 3500 podpisov zdravnikov in zobozdravnikov za izstop iz enotnega plačnega sistema. Te podpise bodo predstavili tudi poslancem. "Težko si predstavljam, da bi katera koli država ignorirala željo 3500 zdravnikov," je dejal Kuštrin.
Kuštrin pravi, da jih na pogajanja ne bo
Minister Bešič Loredan je v odzivu na napoved stavke povedal, da so Fides za prihodnji torek povabili na pogajanja, ker pa napovedi stavke in zahtev še nimajo, se bodo ustrezno odzvali, ko jih bodo prejeli.
A Kuštrin je na novinarsko vprašanje, ali se bodo torkovih pogajanj udeležili, odvrnil, da ne.
Bešič Loredan se je v torek sicer udeležil letne konference sindikata, čeprav je vabilo sprva zavrnil. Po Kuštrinovih besedah zdravniki in zobozdravniki z ministrovo predstavitvijo niso bili zadovoljni, saj je naštel že poznane težave, ni pa predstavil konkretnih rešitev. Prav tako so v sindikatu pred dnevi prejeli izhodišča vlade glede sprememb plačnega sistema, kjer pa so omenjeni le mladi zdravniki, ne pa tudi zdravniki specialisti.
Zdravnik na ljubljanski interni kliniki Gregor Zemljič je poudaril, da je enotni plačni sistem eden glavnih krivcev za razpad javnega zdravstvenega sistema, saj ne omogoča ustreznega nagrajevanja zdravnikov, pač pa vodi v kršenje standardov in normativov. "Z vsakim odhodom zdravnika iz javnega zdravstvenega sistema se naloge prerazporedijo na druge," je dejal.
Zdravnica Ana Lina Vodušek z Onkološkega inštituta Ljubljana je opisala, da so delovni pogoji in razmere v javnem zdravstvenem sistemu izjemno težki. Zdravniki so doslej delali na "etični pogon", zdaj pa ne morejo več in imajo dovolj.
Mladi zdravniki Slovenije podpirajo stavko
Podporo napovedanim stavkovnim dejavnostim so izrazili tudi Mladi zdravniki Slovenije, ki pravijo, da zahtevajo stabilizacijo delovanja javnozdravstvenih zavodov na način, da se v njih vzpostavijo konkurenčni delovni pogoji, vključno s korekcijo osnovne plače. "Desetletja slabega vodenja zdravstvene politike terjajo hitre in odločne poteze ministra za zdravje in vlade, če jim je mar za zdravje državljanov. Ministrov predlog o rešitvi plačne problematike v letu 2024 je popolnoma nesprejemljiv. Če gori, časovnica več let pač ne pride v poštev," so zapisali.
Znova so spomnili na grafiko z urnimi postavkami mladih zdravnikov, ki so jo objavili na začetku leta.
Beović: Mislim, da bi morali ljudje zahteve Fidesa podpreti
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je ob napovedi stavke za medije dejala, da razmere v zdravstvu niso dobre in se morajo urediti. "Mislim, da bi morali ljudje zahteve Fidesa podpreti," je dodala in poudarila, da si zdravniki stavke nikoli ne želijo, saj pomeni dodatno tveganje za bolnike, je pa to zadnji ukrep, če ustreznih dogovorov med deležniki ne bo.
Spomnila je tudi na kritiko o prepočasnem reševanju zdravstva, saj minister zdravstveno reformo obljublja šele za leto 2024. "To se nam zdi absolutno prepozno," je poudarila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje