Cesarčeva je v zapor prišla v spremstvu moža, pred tem pa nagovorila okoli 50 zbranih podpornikov in sedmo silo ter poudarila, da so zdravniki tisti, ki se trudijo, da pacientom dajo najboljše, vendar so okoliščine takšne, da se dogaja to, da morajo v zapor.
Odgovorne je zato pozvala, naj storijo vse, da bodo lahko zdravniki delali v normalnih razmerah. Posebej se je zahvalila kolegom zdravnikom, ki so ji pred zapor prišli izrazit podporo, pa tudi svojim pacientom, ki so ji, kot je dejala, ves čas stali ob strani in jo podpirali.
"Ne bi se mogla odločiti drugače"
Njen mož, tudi zdravnik, Želimir Cesarec, pa je dejal, da smrt pacienta oba obžalujeta, a poudaril, da če bi se žena morala v omenjenem primeru odločiti še enkrat, se ne bi mogla odločiti drugače, kot se je. Pojasnil je še, da bo del pacientov svoje žene prevzel sam, del pa še trije drugi zdravniki, ženo pa bo lahko na začetku obiskoval dvakrat na teden po največ tri ure.
Predsednik sindikata Praktikum Igor Muževič pa je ob tem opozoril, da vsi dogovori o reševanju sistemskih težav v zdravstvu potekajo prepočasi, to pa predvsem zato, ker se od zdravnikov zahteva, naj omenjene težave rešujejo v svojem prostem času, "namesto, da bi to delal tisti, ki so za to plačani". Tudi zato bodo zdaj pritisnili na odgovorne, da bi zakonsko prepovedali vzporedno delati na dveh delovnih mestih. "Ker to je stanje, ki si ga zdravniki nismo izbrali in ki ga ne želimo," je dejal. Ob tem je dodal, da ga ne zanima, kje bodo odgovorni našli denar (gre za okoli 10 milijonov evrov) za dodatne zdravnike.
Na dveh delovnih mestih sočasno
Ljubljansko višje sodišče je namreč junija potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Brežicah in Cesarčevo pravnomočno obsodilo na šest mesecev zapora zaradi opustitve zdravniške pomoči. Zdravnica je bila na dan dogodka razporejena na dve delovni mesti sočasno - imela je svojo ambulanto, bila pa je tudi dežurna zdravnica za intervencije na terenu. Cesarčeva je na sodišču pojasnila, da se je ob klicu o poškodovanem delavcu odločila na teren poslati zgolj reševalno vozilo s tehniki, saj je imela v ambulanti prav tako nujen primer. Poškodovanec je pozneje v bolnišnici umrl.
Zagovornik Cesarčeve je nato v predsednikov urad poslal prošnjo za pomilostitev. Hkrati je sodišče zaprosil, da bi zdravnica namesto zapora opravljala družbenokoristno delo, kar pa je sodišče zavrnilo. V ponedeljek pa so iz urada Boruta Pahorja sporočili, da se ni odločil za pomilostitev, in sicer na podlagi negativnih mnenj sodišča in tožilstva ter na predlog pravosodnega ministrstva.
Zdravnici v bran tudi njeni kolegi
V bran Cesarčevi pa so se postavili njeni zdravniški kolegi. Zdravniki so prepričani, da je Cesarčeva le žrtev sistema in da je bila v tem primeru čezmerno obremenjena. Tudi Zdravniška zbornica Slovenije proti Cesarčevi ne vodi nobenega postopka odvzema licence - predsednik zbornice Andrej Možina je tako prepričan, da je sodba prestroga, zdravnica pa je žrtev sistemske nedorečenosti v organizaciji zdravstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje