Andraž Jakelj je bil sprva od konca julija 2022 v. d. generalnega direktorja inštituta, za generalnega direktorja pa ga je svet zavoda imenoval oktobra istega leta.  Foto: BoBo
Andraž Jakelj je bil sprva od konca julija 2022 v. d. generalnega direktorja inštituta, za generalnega direktorja pa ga je svet zavoda imenoval oktobra istega leta. Foto: BoBo

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana je na na četrtkovi seji razrešil generalnega direktorja inštituta Andraža Jaklja. Ta je namreč v torek odstopil. Jakelj bo funkcijo opravljal do 31. avgusta, svet zavoda pa bo čim prej začel postopke za objavo javnega razpisa za imenovanje novega generalnega direktorja inštituta, poroča STA.

K sklepu o razrešitvi mora soglasje podati še vlada. Po odhodu Jaklja bo do imenovanja novega generalnega direktorja Onkološkega inštituta to funkcijo opravljal vršilec dolžnosti.
Predsednik sveta zavoda Tomaž Slana je v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo po koncu seje poudaril, da se Jaklju v imenu vseh članov sveta zavoda iskreno zahvaljuje za njegovo predano delo in profesionalen odnos do zaposlenih in sveta zavoda.

"Zagotavljam, da bomo vsi v nadaljevanju skrbeli, da Onkološki inštitut ostane priznana zdravstvena ustanova z dolgoletno tradicijo in visokim ugledom, ki deluje kot osrednja referenčna točka za onkološko obravnavo na območju celotne Slovenije," je dejal.

Niti Slana niti Jakelj za STA nista želela komentirati razlogov za odstop. Tako je javno znano le, kar je Jakelj v torek zapisal v sporočilu za javnost. Navedel je, da se odpravlja "na pot, novim izzivom naproti, opolnomočen z novimi izkušnjami".

Jakelj je bil sprva od konca julija 2022 v. d. generalnega direktorja inštituta, za generalnega direktorja pa ga je svet zavoda imenoval oktobra istega leta.

Erik Brecelj. Foto: BoBo
Erik Brecelj. Foto: BoBo

Brecelj je bil kritičen do Jaklja

Do Jaklja je bil že dalj časa kritičen vplivni kirurg in vodja strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj, poroča TV Slovenija.

"Za direktorja ne vem, kje je, direktorja ne vidimo, bojda dela od doma. Ne samo jaz, številni ljudje mu pišejo o težavah, obveščal sem ga o težavah, ni odgovora. [...] Na Onkološkem se že nekaj časa dogajajo zelo čudne stvari, čudne, kot še nikoli niso bile čudne v tej bolnici, pa mislim, da tudi po drugih bolnicah v Sloveniji. Začel sem raziskovati in prišel sem do stranke SD. Ljudje z Onkološkega komunicirajo z visokimi politiki v stranki SD, imajo vso podporo," je januarja letos dejal Brecelj.

Brecelj je takrat zahteval, da vlada zamenja vse svoje člane sveta Onkološkega inštituta razen Tomaža Slano, ki je sicer zaposlen v Gen-i-ju. To se je kmalu tudi zgodilo, zato tudi Jakljev odhod ni presenečenje.

Jakelj, tudi član SD-ja, odhaja na Mestno občino Kranj, ki jo vodi vplivni član SD-ja Matjaž Rakovec – tam bo vodil urad za družbene dejavnosti. Na mestu direktorja Onkološkega inštituta ga bo najverjetneje zamenjala Zlata Štiblar Kisić, ki jo je vlada sredi junija imenovala za prokuristko inštituta. Štiblar Kisić je inštitut vodila že med letoma 2016 in 2020 in velja za Brecljevo zaveznico.

Jakelj je bil sprva od konca julija 2022 v. d. generalnega direktorja inštituta, za generalnega direktorja pa ga je svet zavoda imenoval oktobra istega leta.

Presežek prihodkov nad odhodki

V nadaljevanju so se člani sveta Onkološkega inštituta med drugim seznanili še z revizijskim poročilom za leto 2023 in s poročilom o finančnem poslovanju inštituta v prvih mesecih letošnjega leta. V obdobju od januarja do maja letos je inštitut izkazal presežek prihodkov nad odhodki v znesku 482.879 evrov.

Revizija je med drugim ugotovila neskladnosti pri izplačevanju nadur in povečanega obsega dela zaposlenim. Svet zavoda je vodstvu naložil pripravo akcijskega načrta za odpravo ugotovljenih neskladij.

Seznanili so se tudi z rednim poročilom o čakalnih dobah. Kot so v sporočilu za javnost poudarili na inštitutu, si prizadevajo, da pri onkoloških bolnikih za prve, kontrolne in konziliarne onkološke preglede ni nedopustnih čakalnih dob. Stanje je tudi v maju in juniju 2024 nespremenjeno kljub poteku zdravniške stavke. Povečala se je čakalna doba za operacije benignih sprememb ščitnice. Ker gre za benigne spremembe, povečanje čakalnih dob po navedbah inštituta ostaja znotraj dopustnega.

Svet je podprl predlog inštituta za dopolnitev zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi uredil delo zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev, ki poleg svojega osnovnega poklica opravljajo tudi raziskovalno delo.

Kot so pojasnili na inštitutu, so v zadnjih letih povečali raziskovalno delo na domačem in mednarodnem področju, vendar zaradi neenakih pogojev obstaja tveganje za odhode raziskovalcev iz zdravstvenih zavodov v raziskovalne ustanove, kar bi negativno vplivalo na razvoj medicinskega raziskovanja.