Gripo običajno spremljajo visoka temperatura, bolečine v mišicah, slabo počutje, glavobol in pordelost žrela. Posebnih zdravil, razen če bi se pojavili zapleti, največkrat zaradi kronične bolezni, ni. Traja pa od 7 do 10 dni.
A kužni smo že prej, opozarja epidemiolog Boris Kopilovič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje in dodaja, da je najpomembneje, "ko smo bolni, ne delamo in ne hodimo med ljudi, temveč da se pozdravimo". Gripa in druga virozna obolenja so namreč zelo nalezljivi, prenašamo jih kapljično, torej ko kašljamo. Prenašajo pa se tudi prek rok ali prek površin, še opozarja Kopilovič in dodaja, da je "glavna stvar pri preprečevanju gripe ustrezna higiena, predvsem pa pranje rok".
Prepoved obiskov v Izoli, omejitev v Šempetru
Povečan obisk v ambulantah družinske medicine kot tudi v predšolskih in pediatričnih je bil že pozno jeseni, ko so se začele tudi t. i. trebušne viroze, ki še kar trajajo. Zdravnica Marisa Turljak Višnjevec iz šolskega dispanzerja izolskega zdravstvenega doma svetuje tudi, naj se otrok ne vrne prehitro v vrtec ali šolo: "Otrok naj bi bil vsaj dva dni brez temperature in dobrega počutja, preden ga spustimo nazaj v skupino drugih otrok."
Za cepljenje proti gripi je še čas, a ne več kot kakšen dan, še opozarja Kopilovič. Zaščita se namreč ne začne takoj po cepljenju. V šempetrski bolnišnici so že prejšnji petek omejili obisk pacientov na enega zdravega obiskovalca. Vse obiske so zaradi povečanega števila bolnikov z okužbo dihal prepovedali tudi v izolski bolnišnici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje