Nekemične zasvojenosti predstavljajo vse večji javnozdravstveni izziv. Med mladimi izstopa predvsem odvisnost od digitalnih vsebin. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Nekemične zasvojenosti predstavljajo vse večji javnozdravstveni izziv. Med mladimi izstopa predvsem odvisnost od digitalnih vsebin. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

"Zasvojenosti ne vplivajo le na posameznika, temveč imajo širši družbeni in ekonomski vpliv. Kadar je posameznik zasvojen z neko aktivnostjo, to posega v njegove odnose, delo, zmožnosti ter telesno in duševno zdravje," je na nacionalni konferenci obvladovanja nekemičnih zasvojenosti v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) poudaril generalni direktor NIJZ-ja Branko Gabrovec.

Tudi zato je po njegovih besedah pomembno širiti zavest in razumevanje o teh tveganjih ter poiskati učinkovite rešitve za obvladovanje nekemičnih zasvojenosti. Gre za zasvojenosti, ki ne temeljijo na vnosu psihoaktivnih snovi v telo, temveč se razvijejo zaradi posledic določenega vedenja ali aktivnosti. Mednje sodijo digitalna zasvojenost in številne druge, denimo zasvojenost z delom, nakupovanjem, hrano in telesno vadbo, na spletni strani navaja NIJZ-ja.

Gabrovec je na konferenci, ki se je je udeležilo približno 250 različnih strokovnjakov, dejal, da področje nekemičnih zasvojenosti obravnava nacionalni program duševnega zdravja Mira. Poudaril pa je še dva programa za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti, ki od lani delujeta v okviru zdravstvenega sistema. To sta program za obravnavo nekemičnih zasvojenosti pri odraslih v Psihiatrični bolnišnici Idrija in program v mladinskem klimatskem zdravilišču Rakitna za otroke in mladostnike, ki deluje v sodelovanju s Centrom pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout.

Spletne igre dnevno igra skoraj četrtina mladih

S problematiko digitalne zasvojenosti se ukvarjajo tudi strokovnjaki v centrih za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter centrih za duševno zdravje odraslih po državi, pomembno delo pa po direktorjevih besedah opravljajo tudi nevladne organizacije, ki ponujajo različne oblike pomoči.

Sorodna novica "Za družbo ste sprejemljivejši, če ste zasvojeni z digitalno tehnologijo kot pa z alkoholom."

"Digitalizacija in hitri tehnološki napredek sta ustvarila svet, ki je bolj povezan kot kadar koli prej, a je tudi poln pasti. Ne smemo spregledati ranljivih skupin, kot so otroci in mladostniki," je še poudaril Gabrovec. Generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za javno zdravje Vesna Marinko je zatrdila, da nekemični zasvojenosti na ministrstvu posvečajo veliko poudarka. "Stanje je na tem področju skrb vzbujajoče," je poudarila.

Tako je raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju iz leta 2023, ki so jo izvedli na NIJZ-ju, po besedah Marinko pokazala, da skoraj devet odstotkov mladostnikov poroča o znakih problematične rabe družbenih medijev. Delež mladih, ki dnevno igrajo spletne igre, pa se je od leta 2018 povečal, in sicer z 19 odstotkov na 23,5 odstotka. Več kot polovica jih nameni tem dejavnostim več kot tri ure dnevno. "Ti podatki nas opominjajo, da so potrebni še intenzivnejši in celoviti ukrepi," je poudarila Marinko.

Tudi vodja interdisciplinarne delovne skupine za nekemične zasvojenosti na NIJZ-ju Špela Selak meni, da nekemične zasvojenosti predstavljajo vse večji javnozdravstveni izziv. Kot je dejala, so njihove posledice lahko enako problematične kot pri tako imenovanih tradicionalnih oziroma kemičnih zasvojenostih.