
Kdo je po spremembah zakonodaje sploh odgovoren za tovrstne nadzore?
Na ministrstvu za zdravje so prepričani, da bo z notranjim strokovnim nadzorom mogoče priti zadevi do dna. Menijo, da operacija napačnega kolena za zdaj ne zahteva izrednega zunanjega nadzora.
"Po izkušnjah vemo, da je veliko bolje, če se izvede v kritičnih dogodkih /.../ zunanji nadzor, ki nima nikakršnega videza odvisnosti od naročnika. Torej, dobro je, če nadzor izvede nekdo, ki ni bil neposredno vključen v postopek," je dejal Marjan Sušelj, zastopnik pacientovih pravic.
"Gre za vtis, ki ga imajo ljudje, ti mislijo, da so taki nadzori, ki so notranji, pristranski, čeprav vemo, da niso," meni Matija Cevc iz Slovenskega zdravniškega društva.
Z zdravniške zbornice so sporočili, da jim je bila z uveljavitvijo zakona o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu odvzeta pristojnost izvajanja izrednih strokovnih nadzorov. Po novem je ta v rokah agencije za kakovost v zdravstvu. A ta za zdaj obstaja samo na papirju.
"Nima kadra, nima statuta, nima organizacijskih rešitev. Kar seveda pomeni, da v tem trenutku še ni funkcionalna. Dokler se ne ustanovi agencija, naj bi izvajalo nadzore ministrstvo neposredno," je trenutno stanje opisal Sušelj.
Kot že rečeno, ministrstvo za zdaj ne razmišlja o uvedbi zunanjega nadzora. Dodaja, da ima zdravniška zbornica možnost, da razširi nabor rednih strokovnih nadzorov, vanj pa umesti tudi aktualne prijave oziroma situacije. Na zdravniški zbornici pa odgovarjajo, da so že novembra lani ministrstvu predlagali takšno razširitev, a do danes odgovora niso prejeli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje