V letu 2020 je v Sloveniji za rakom zbolelo 15.096 ljudi, 7034 žensk in 8062 moških. V omenjenem letu so strokovnjaki skladno z dosedanjimi trendi zbolevanja za rakom pričakovali 16.949 novih bolnikov. Razlika med napovedanim številom novih primerov raka (incidenca) v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov je bila v letu 2020 1854 ljudi, so na Onkološkem inštitutu Ljubljana zapisali v sporočilu za javnost.
V letu 2020 so tako odkrili 10,9 odstotka manj novih primerov raka od pričakovanj. Pri ženskah jih je bilo 11,6 odstotka manj, pri moških pa 10,4 odstotka. Največji primanjkljaj novih diagnoz so zaznali pri ljudeh, starih od 50 do 60 let. Pri analizi razširjenosti bolezni ob postavitvi diagnoze pa je največji primanjkljaj tistih bolnikov, ki jim je rak odkrit v omejenem stadiju.
Analiza registra raka kaže, da je bil največji manko zaznan pri zbolelih z nemelanomskim kožnim rakom, saj je razlika med napovedano incidenco v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov v 2020 23 odstotkov (zbolelo je 3007 ljudi). Za rakom prostate je v letu 2020 zbolelo 1460 moških, kar predstavlja 15,9 odstotka manj odkritih rakov glede na pričakovano število novih primerov tega raka, je povedala predstojnica sektorja onkološke epidemiologije in registra raka Vesna Zadnik.
V letu 2020 so po njenih besedah odkrili 8,6 odstotka manj novih primerov pljučnega raka od pričakovanj (zbolelo je 1554 ljudi). Istega leta je za rakom dojk zbolelo 1448 žensk, kar predstavlja osem odstotkov manj odkritih rakov dojk pri ženskah glede na pričakovano število novih primerov raka.
Precej manj novih diagnoz je bilo tudi pri hematoloških rakih. V letu 2020 so odkrili devet odstotkov manj novih bolnikov z Ne-Hodgkinovim limfomom in 11,6 odstotka manj bolnikov z levkemijo (za Ne-Hodgkinovim limfomom je zbolelo 463 ljudi, za levkemijo pa zbolelo 365 posameznikov).
Spodbudne pa so ugotovitve, da je za kožnim melanomom in za rakom debelega črevesa in danke zbolelo pričakovano število ljudi, razlik med napovedano incidenco v letu 2020 in dejanskim številom novih bolnikov v 2020 pri teh rakih torej ni, je poudarila Vesna Zadnik.
Podatki, primerljivi z nekaterimi zahodnimi državami
Manko novih bolnikov z rakom v Sloveniji je v letu 2020 primerljiv z nekaterimi zahodnimi državami – Škotsko, Anglijo in ZDA. Državni program obvladovanja raka in Onkološki inštitut Ljubljana ob tem pozivata prebivalce, da upoštevajo priporočila za zdrav življenjski slog, se odzovejo na vabila v presejalne programe za raka Zora, Dora in Svit, ob sumljivih simptomih in znakih raka pa naj se takoj obrnejo na osebnega zdravnika.
Strokovna direktorica onkološkega inštituta Irena Oblak je ob tem spomnila, da je zadnja tri leta delovanje na področju odkrivanja raka močno zaznamovala epidemija covida 19. Onkološki inštitut je sicer deloval neprekinjeno, je pa epidemija z ukrepi in različnimi družbenimi spremembami vplivala na izvajanje in dostopnost do zdravstvenih storitev na drugih ravneh zdravstvenega sistema, kar se odraža v omenjenih številkah in manj novih diagnozah raka.
Koordinatorica Državnega programa obvladovanja raka Sonja Tomšič je po navedbah inštituta v pisni izjavi opozorila, da je za obravnavo bolnikov z rakom nujno potrebno delovanje in dostopnost do celotnega zdravstvenega sistema, še posebej primarne ravni zdravstva, ki v Sloveniji deluje kot vratar pri vstopu v zdravstveni sistem.
"V tem okviru smo zaskrbljeni tudi zdaj, ko je veliko prebivalcev trenutno brez izbranega osebnega zdravnika. Zato menimo, da mora biti reševanje dostopnosti do primarne ravni za vse prebivalce absolutna prioriteta vseh nas, tudi zaradi pravočasne in kakovostne obravnave bolnikov z rakom," je poudarila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje