Helikopterska nujna medicinska pomoč (HNMP) se izvaja z Letališča Edvarda Rusjana Maribor od novembra 2016. S tem je država omogočila helikopterske nujne prevoze tudi prebivalcem vzhodne Slovenije, medtem ko zahodno polovico države še naprej pokriva helikopterska ekipa, nameščena na brniškem letališču.
Na Brniku je čas obratovanja HNMP-ja bolj ali manj omejen le z dnevno svetlobo, v Mariboru pa so helikopterji zaradi omejenega časa obratovanja letališča na voljo le med 8. in 17. uro.
Med ministrstvi za zdravje, obrambo in infrastrukturo potekajo pogovori, da bi čas izvajanja HNMP-ja v Mariboru poenotili s časom izvajanja na Brniku. To je med obiskom v Mariboru pred lanskimi volitvami napovedal takratni minister za infrastrukturo Bojan Kumer, izvedeno pa naj bi bilo do 26. marca letos, ko bomo premaknili ure z zimskega na poletni čas in se izvajanje HNMP-ja z Brnika podaljša do 20. ure.
Enako v Mariboru in na Brniku
"Na Letališču Edvarda Rusjana Maribor bo imela enota HNMP-ja od 26. marca 2023 enak delovni čas kot enota HNMP-ja na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana," so za Slovensko tiskovno agencijo povedali na ministrstvu za infrastrukturo.
Po navedbah ministrstva za obrambo je načrtovano, da bodo dežurne helikopterske posadke od 26. marca izvajale letalske operacije tudi izven delovnega časa letališča. "V vidnem delu dneva bodo posadke v 15-minutni pripravljenosti, skladno z letalskimi in drugimi predpisi bo zagotovljeno 12-urno delovanje helikopterskih posadk," so pojasnili.
HNMP je sicer v pristojnosti ministrstva za zdravje, upravljanje letališča pa spada pod ministrstvo za infrastrukturo, ki trenutno išče zanj koncesionarja. Za prevoze se uporablja vojaški helikopter.
Mally: Končno bomo lahko delali ves svetli del dneva
Predstojnik enote nujne medicinske pomoči v mariborskem zdravstvenem domu Štefan Mally pozdravlja namero podaljšanja časa izvajanja mariborskega HNMP-ja, a uradnega sklepa o tem še nima. "Končno bomo lahko delali tako, kot smo si od nekdaj želeli, torej ves svetli del dneva. To pomeni enako dostopnost helikopterske nujne medicinske pomoči za prebivalce severovzhodne Slovenije kot za preostale," je dejal.
Enota HNMP-ja skrbi za prevoze bolnikov v nujnih primerih, kot so na primer nesreče, infarkti in možganske kapi.
Bolnike vozi v Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, kjer pa je težava pristajališče. Ker je bil urgentni center zgrajen pred leti le do prve faze, nima heliporta na strehi, ampak helikopterji pristajajo na ploščadi pri kirurški stolpnici. Pred dnevi so po besedah direktorja UKC-ja Maribor Antona Crnjaca prejeli dopis ministrstva za obrambo, da je treba pristajališče razširiti, zato tam zdaj umikajo bližnja parkirna mesta. Mally je povedal, da bo zadeva urejena najpozneje v roku dveh tednov in da helikopterji tudi zdaj nemoteno pristajajo znotraj UKC-ja Maribor.
Da bi preverili organiziranost, pripravljenost in usposobljenost sil za zaščito, reševanje in pomoč za ukrepanje ob morebitni letalski nesreči, bodo v soboto na Letališču Edvarda Rusjana Maribor izvedli vajo Letalska nesreča Maribor 2023. Vadbene dejavnosti so predvidene od 9. do 12. ure, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje