Izvor okužb pri bolnikih ni isti. Foto: BoBo
Izvor okužb pri bolnikih ni isti. Foto: BoBo

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zdravijo sorazmerno mlade bolnike z leptospirozo, ki so v dobri kondiciji, brez siceršnjih bolezni, pri katerih bi pričakovali lažji potek bolezni, je v izjavi za medije pojasnila infektologinja Mateja Logar.

Na vprašanje, kaj je razlog za porast bolnikov, je odgovorila, da razlage še ni. Izvor okužb pri bolnikih namreč ni isti. "Zelo verjetno lahko pričakujemo v prihodnjih nekaj tednih, glede na to, da je zdaj prišlo do spremembe vremena, do dežja, do teh nalivov, še kakšnega dodatnega bolnika," je dejala. Strokovnjaki vseeno upajo, da se bo število bolnikov kmalu začelo zmanjševati.

Do zdaj devet primerov

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so glede na preliminarne podatke letos doslej ugotovili devet primerov leptospiroze, od tega tri primere v juliju in tri v avgustu. Trenutno podatki po navedbah inštituta kažejo, da gre običajen porast leptospiroze, ki ga zaznavajo v poletnem času. A so hkrati pojasnili, da v bolnišnicah paciente s to boleznijo običajno sprejmejo ob koncu bolnišničnega zdravljenja.

Pomembno je, da se tako ljudje kot zdravniki na terenu zavedajo, da je ta bolezen v Sloveniji prisotna in da pri večini bolnikov poteka sorazmerno blago, pri nekaterih pa lahko poteka težje, je poudarila Logar.

Kakšni so simptomi?

Leptospiroza praviloma poteka v dveh obdobjih, zdravljenje z antibiotiki pa je učinkovito predvsem v prvi fazi. Inkubacija doba je praviloma do 14 dni, pri nekaterih bolnikih je lahko tudi nekoliko daljša. Bakterije v telo vstopijo prek poškodovane kože oziroma prek sluznice, lahko tudi prek očesne veznice.

Sledi prvo obdobje, ki je precej nespecifično. Značilna je precej visoka vročina, bolniki se lahko spopadajo z izrazitimi bolečinami v mišicah, predvsem v hrbtu, hudim glavobolom, bolečinami v očeh oziroma za očmi. Pojavljajo se krvavitve v očesni veznici, kar je dokaj specifičen znak leptospiroze, je pojasnila infektologinja.

Ob tem lahko sledi prizadetost jeter, kar se kaže s hepatitisom oziroma z rumeno obarvanostjo kože in sluznic. Prizadete so lahko tudi ledvice. Pri tem ljudje opazijo, da izločajo manjšo količino seča glede na to, kar so popili, pa tudi, da je spremenjene barve.

Nato se lahko bolniki nekaj časa počutijo bolje. Po kakšnem tednu pa sledi druga, tako imenovana imunska faza, v kateri sta najpogostejša meningitis in kožni izpuščaj. Posamezniki, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, imajo simptome, podobne septičnemu šoku – nizek krvni tlak, pospešen utrip, slabo počutje, onemoglost, hkrati pa prizadetost delovanja ledvic, je pojasnila Logar.

Kako se prenaša?

Bolezen se prenaša z bakterijami leptospirami, ki so prisotne v seču različnih sesalcev, najpogostejše glodavcev, krav, lahko tudi prašičev. Prenašalci so lahko tudi psi. Ljudje se lahko okužijo neposredno s stikom s sečem okuženih živali, še pogosteje pa prek vode, saj omenjene bakterije v njej preživijo dolgo časa. "Kadar so poplave, kadar so nalivi, ko imamo več vode, ko recimo čistimo vodo iz kleti, je seveda verjetnost, da se pojavi okužba, toliko večja," je dejala Logar.

Leptospiroza je zoonoza, ki je razširjena po vsem svetu, na spletni strani navajajo pri NIJZ-ju. Po besedah infektologinje Logar v zimskih mesecih bolnikov z leptospirozo skorajda ni, razen pri posameznikih, ki se vračajo iz tropskih krajev, več pa jih je v poletnih mesecih. Bakterije namreč za razmnoževanje in preživetje v naravi potrebujejo višje temperature, je pojasnila.