Zaradi majhnosti slovenskega trga imetniki dovoljenj za promet trženje svojih zdravil omejujejo le na določena pakiranja, jakosti in farmacevtske oblike, s katerimi pa je večinoma še vedno mogoče ustrezno pokriti potrebe. Foto: Pixabay
Zaradi majhnosti slovenskega trga imetniki dovoljenj za promet trženje svojih zdravil omejujejo le na določena pakiranja, jakosti in farmacevtske oblike, s katerimi pa je večinoma še vedno mogoče ustrezno pokriti potrebe. Foto: Pixabay

Platforma Eme bo centralizirala in avtomatizirala zbiranje podatkov o pomanjkanju zdravil. Regulatornim organom bo omogočila dostop do celovitih informacij za izboljšanje preprečevanja, spremljanja in odzivanja na pomanjkanje zdravil, so poudarili pri Emi.

Na Javni agenciji RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) so poudarili, da pomanjkanja v procesu preskrbe z zdravili ni mogoče povsem izključiti, pojavljajo se tudi drugod po Evropi in svetu. Pomembno pa jih je čim bolje obvladovati.

V Sloveniji motnje v preskrbi 294 zdravil. To vključuje pakiranja, farmacevtske oblike in jakosti.

Trenutno so na agenciji seznanjeni z motnjami v preskrbi 294 zdravil, kar predstavlja okoli pet odstotkov vseh zdravil, ki imajo dovoljenje za promet na slovenskem trgu. Navedeno število vključuje pakiranja, farmacevtske oblike in jakosti.

To pomeni, da gre lahko za pomanjkanje samo nekaterih pakiranj (denimo pakiranje po 60 in 90 tablet, na voljo pa je pakiranje po 30 tablet), farmacevtskih oblik (primanjkujejo na primer tablete s podaljšanim sproščanjem, na voljo pa so tablete s takojšnjim sproščanjem) ali jakosti (primanjkuje denimo 100-miligramskih tablet, razpoložljiva pa so 50-miligramska).

Sorodna novica Agencija za zdravila opozarja na nezakonito prodajo zdravil za diabetes in hujšanje

Še lanskega novembra so poročali, da pri veletrgovcih ni nobene jakosti zdravil s semaglutidom Ozempic, a sta trenutno dve od treh jakosti zdravila ponovno na voljo. Gre za zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in za pomoč pri izgubi telesne mase.

Lani je bila problematična tudi preskrba z zdravilom iz skupine zdravil za bolezni srca in ožilja propranolol, ki je trenutno na trgu v omejenih količinah in s kratkim rokom uporabnosti. Več lekarn je pomanjkanje tega zdravila blažilo z izdelavo magistralnega zdravila. Gre za zdravila, ki jih pripravijo v lekarni po navodilih zdravnika za točno določenega bolnika.
Na poziv JAZMP-ja se je odzval eden od veletrgovcev. JAZMP je takoj po prejemu vloge 12. decembra izdal dovoljenje za začasni uvoz zdravila propranolol. Potrebni so še določitev cene, razvrstitev na listo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in opremljanje zdravila z nalepko s podatki v slovenskem jeziku in navodilom za uporabo v slovenskem jeziku. Predvidoma bo zdravilo na voljo v drugi polovici januarja.

Manjkajoča zdravila zamenjajo z nadomestili drugih proizvajalcev

Motnje v preskrbi se sicer večinoma pojavljajo pri zdravilih, za katera so na trgu ustrezna nadomestila drugih proizvajalcev. Zaradi majhnosti slovenskega trga imetniki dovoljenj za promet trženje svojih zdravil omejujejo le na določena pakiranja, jakosti in farmacevtske oblike, s katerimi pa je večinoma še vedno mogoče ustrezno pokriti potrebe.

Sorodna novica Težave s pomanjkanjem zdravil po vsej Evropski uniji, ne le v Sloveniji

V nekaterih primerih je mogoče zdravilo nadomestiti z zdravilom, ki ima enako učinkovino, vendar v drugačni jakosti ali farmacevtski obliki. V tem primeru je potrebna prilagoditev odmerjanja, da se ohrani enaka terapevtska učinkovitost. Če gre za nujna zdravila s seznama esencialnih zdravil, ki so na voljo v drugih državah članicah EU-ja, je na podlagi dovoljenja JAZMP-ja mogoč začasni vnos zdravila iz ene od držav članic EU-ja.

Za nadomeščanje zdravil v pomanjkanju se lahko uporabljajo tudi galenska oziroma magistralna zdravila, ki jih izdelajo v lekarnah. Pomanjkanje je mogoče premostiti tudi z razpoložljivim zdravilom z drugo učinkovino in enakim področjem uporabe.

V Lekarni Ljubljana so za STA pojasnili, da lahko v primeru pomanjkanja določenega zdravila magister farmacije pacientu ponudi drugo enakovredno zdravilo. Če ustreznega nadomestnega zdravila ni na voljo, mora zdravnik poiskati alternativno terapevtsko rešitev individualno, odvisno od bolnikovega stanja in drugih dejavnikov.

Če ni na voljo nobene ustrezne rešitve, lahko bolnik zdravilo kupi v tujini, za kar mora imeti papirnat recept. Lahko pa uveljavlja povračilo stroškov pri ZZZS-ju, so pojasnili v Lekarni Ljubljana in poudarili, da skušajo težave zaradi nedobavljivosti zdravil premostiti s primerno zalogo, prenosi zdravil med enotami in ustreznim informiranjem bolnikov.

Pomanjkanje zdravil