Rak dojke je pogosta bolezen žensk v Sloveniji, saj jih vsako leto zboli več kot 1.200. Ker je del zdravljenja večinoma tudi odstranitev obolele dojke, so v ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru začeli sodelovati z ljubljansko fakulteto za strojništvo, kjer so razvili tridimenzionalni kalup, ki ga bodo zdaj uporabljali pri operacijah.
Pri tej metodi najprej lasersko izmerijo zdravo dojko, jo prezrcalijo in izdelajo tridimenzionalen kalup. Med operacijo oziroma rekonstrukcijo bolnici vzamejo tkivo iz trebuha in ga nato v kalupu oblikujejo v obliko dojke. Tako je rekonstruirana dojka po obliki in velikosti kar se da simetrična s pravo, pojasnjuje predstojnik kliničnega oddelka za rekonstrukcijsko kirurgijo Uroš Ahčan.
Dojka povsem 'živi' z bolnico
Prednost v primerjavi z vsadki je po njegovih besedah ta, da se dojka sočasno z bolnico redi in hujša, ker vsebuje maščobno tkivo, poleg tega je tudi enake temperature kot telo. Čeprav je torej zelo podobna 'pravi' dojki, pa ima rekonstruirana nekoliko slabšo občutljivost, prav tako bolnica ne more dojiti. Če pa ima bolnica povešene dojke ali prevelike za prezrcaljenje, ji najprej lepo oblikujejo zdravo dojko ter naredijo simetrično dojko, ki so jo odstranili zaradi raka. S takim modelom se po Ahčanovih besedah skrajša čas operacije, ki tako traja štiri do šest ur.
Na ta način so do zdaj opravili osem operacij, v naslednjih tednih jih načrtujejo še deset. Lani so bili v UKC-ju Ljubljana 98-odstotno uspešni pri mikrokirurških rekonstrukcijah z lastnim tkivom. Če pa ženska nima dosti maščevja na trebuhu, da bi opravili mikrokirurško rekonstrukcijo, potem je na voljo še rekonstrukcija z vsadkom ali pa s kombinacijo velike hrbtne mišice ter vsadka oziroma zgolj hrbtno mišico.
Fakulteta kalupe izdeluje brezplačno
Sicer pa so lani v UKC Ljubljana opravili 105 mikrokirurških rekonstrukcij dojke s telesom lastnim tkivom iz trebuha, kar več kot polovico rekonstrukcij dojk. Pri takšnih operacijah, ki jih opravljajo brez kalupa, pa kirurgi dojko oblikujejo na osnovi drugih meritev in lastnega občutka za modeliranje, pravi Ahčan. Na fakulteti za strojništvo lahko izdelajo kalup tudi v 24 urah. Cena rekonstrukcije s pomočjo kalupa pa je enaka mikrokirurški rekonstrukciji, saj fakulteta za strojništvo kalupe izdeluje brezplačno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje