Obrazložitev ministrstva za šolstvo pravi, da študijski programi v tujini niso javno veljavni v Sloveniji.
Na TV Slovenija se je obrnila skupina okoli 200 slovenskih študentov, večinoma glasbenikov, ki študirajo v tujini. Zmotilo jih je, da do dodatka niso upravičeni. "So upravičeni samo študenti, ki so vpisani v študijske programe slovenskih šol in visokošolskih zavodov. In s tem se mi počutimo izključeni in diskriminirani," je pojasnila Tara Lešnik, študentka fagota na glasbenem konservatoriju v Vidmu.
Ministrstvo za izobraževanje namreč trdi, da študijski program na visokošolski instituciji v tujini ni akreditiran in javno veljaven v Republiki Sloveniji. "Ta akreditacija prinese vprašanje, kaj se pa zgodi s študenti Erasmus oz. s tistimi, ki so študirali na slovenskih fakultetah, pa so opravili semester ali en letnik v tujini," se je vprašala Katarina Nikolčič, študentka flavte na akademiji za glasbo v Gradcu.
"To nima nobene zveze s tem, kar mi prosimo, ker mi ne iščemo zaposlitve v Sloveniji s tujo diplomo, ko potrebujemo habilitacijo, ampak govorimo samo o tem, da bi imeli vsi enake pogoje," je pristavila Tara Lešnik.
Mnenje varuha in ŠOS-a
Za pomoč so se obrnili tudi na Študentsko organizacijo Slovenije in varuha človekovih pravic. "Ne more zakonodajna oblast z zakonom nekaj dodeliti, pa potem izvršna prek vloge to vzeti. Vsi ti so deležni zelo slabih razmer zaradi novega koronavirusa in vsi ti potrebujejo pomoč," je dejal Klemen Peran, predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS).
"Mi smo se v povezavi s tem obrnili na ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, kjer smo dali poizvedbo, zakaj se je to zgodilo, in predlagali, da študenti ta solidarnostni dodatek dobijo," je dejal Peter Svetina, varuh človekovih pravic.
Študenti še opozarjajo, da so stroški študija v tujini višji kot pri nas, hkrati pa tudi, da lahko s svojim statusom študenta v Sloveniji pridobijo zdravstveno zavarovanje, opravljajo študentsko delo in posredno plačujejo davke. "Mi smo še vedno slovenski državljani, ampak smo ostali pozabljeni v tej situaciji," je sklenila Katarina Nikolčič.
Odgovore smo iskali tudi na pristojnem ministrstvu, toda za zdaj na pojasnila v povezavi s tem še čakamo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje