Opravljenih je bilo tudi 15.874 hitrih antigenskih testov, a njihovi pozitivni izidi se dodatno preverjajo s PCR-testi.
V bolnišnicah se zdravi 209 covidnih bolnikov, 20 več kot v petek. Na intenzivni negi jih je 42, dva manj kot v petek.
Kot navaja Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ), je trenutno v državi 6477 aktivnih primerov okužbe, povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 536, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih pa 317.
Do nedelje je bil z enim odmerkom cepljen 1.002.201 človek, z vsemi pa 915.994, še kažejo podatki NIJZ-ja.
Prejšnjo soboto so potrdili manj, 273 okužb.
Razširjen pogoj PCT
V soboto je vlada za zamejitev epidemije sprejela nov odlok o načinu izpolnjevanja PCT-pogoja. Odlok bo začel veljati v ponedeljek, ampak ker se vsega ne da uvesti čez noč, vlada pričakuje, da se bo odlok v celoti izpolnjeval v sedmih dneh.
Četrti val se dviga precej hitreje kot precepljenost
Četrti val se dviguje bistveno hitreje kot število cepljenj, zato pristojni pozivajo k spoštovanju preventivnih ukrepov in pogoja PCT, je poročal Radio Slovenija. Epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal, napovedujejo projekcije Instituta Jožef Stefan. V bolnišnicah pa je to obdobje še krajše, število hospitaliziranih se namreč podvoji že po osmih do devetih dneh. Različica delta namreč s hitrim razmnoževanjem povzroča tudi več potreb po bolnišnični obravnavi. Zato minister za zdravje Janez Poklukar svari pred težko jesenjo. Še vedno je namreč polovica prebivalstva Slovenije nezaščitena, in kot predvideva imunolog Alojz Ihan, bomo to zimo, najverjetneje vsi prišli v stik z virusom, ki ga poganja različica delta, bodisi prek cepljenja bodisi prek okužbe.
"Veliko varneje je priti v stik z delto po tem, ko smo cepljeni, ker si ustvarimo toliko protitelesnega in celičnega odziva, da ko bomo to sezono prišli v stik z delto že cepljeni, v glavnem ne bomo niti opazili. Tisti, ki smo cepljeni, si bomo zgradili dodaten imunski odziv, ki nas bo potem ščitil še naprej," je za Radio Slovenija povedal Ihan.
Četrti val bi lahko glede na projekcije vrh dosegel na začetku oktobra. Časa za polno precepljenost ljudi je malo, a kot opozarja infektologinja Mateja Logar, je tudi cepljenje z enim odmerkom boljše kot necepljenost. "Tisti, ki so prejeli vsaj en odmerek, imajo nekoliko blažji potek bolezni kot tisti, ki niso bili cepljeni. V tem trenutku je cepljenje pomembno predvsem s stališča posameznika, ne toliko s stališča družbe."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje