Svetovna zveza za cepiva in imunizacijo (Gavi), ki je ena od vodilnih v mednarodni pobudi za pravično razdelitev cepiva Covax, bo v petek gostila vrhunsko srečanje, na katerem namerava pozvati k pridobitvi več sredstev za naslavljanje tematike neenakomernega dostopa do cepiva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Od začetka pandemije je bilo proizvedenih več kot 13 milijard odmerkov cepiva proti covidu-19, od tega jih je bilo porabljenih 11 milijard, kažejo podatki farmacevtskega združenja IFPMA, ki jih povzema AFP.
Po napovedih strokovnjakov bo letos proizvedenih še devet milijard odmerkov cepiva, pri čemer samo podjetje Pfizer načrtuje proizvodnjo štirih milijard odmerkov.
Potrebe po cepivu padajo, proizvodnja raste
A generalni direktor IFPMA Thomas Cueni opozarja, da bi lahko potrebe po cepivu letos padle na šest milijard odmerkov. "Od sredine leta 2021 svetovna proizvodnja presega svetovno povpraševanje po cepivu, in ta vrzel se stalno povečuje," je dejal. Do prihodnjega leta bo proizvodnja po njegovih podatkih presegla povpraševanje za od 1,3 do 3,1 milijarde odmerkov.
Številne bogatejše države imajo prevelike zaloge. Članice Evropske unije in skupine G7 so imele tako konec prejšnjega meseca za 497 milijonov odmerkov presežka.
Obstaja bojazen, da bo cepivo neizkoriščeno. Cepiva proti covidu-19 imajo namreč relativno kratek rok uporabe. Odmerki podjetja AstraZeneca imajo določen rok uporabe šest mesecev, družbe Novavax pa devet mesecev.
Do zdaj zavrženih 241 milijonov odmerkov cepiva
Po podatkih britanskega podjetja Airfinity, ki spada med vodilna podjetja za analizo znanstvenih podatkov, je do izteka roka uporabnosti doslej ostalo neporabljenih okoli 241 milijonov odmerkov cepiva.
Kljub temu je po svetu več milijard ljudi necepljenih proti covidu-19, predvsem v državah v razvoju. V okviru pobude Covax so 145 državam dobavili 1,4 milijarde odmerkov. To je manj od pričakovanj, saj so načrtovali, da bodo do konca leta 2021 razposlali dve milijardi odmerkov.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus opozarja, da lahko neenakopraven dostop do cepiva vodi do pojava novih, morda tudi nevarnejših različic virusa.
Razlike med državami so velike. Medtem ko je skoraj 80 odstotkov prebivalstva Francije prejelo dva odmerka cepiva, je polno cepljenih le 15 odstotkov prebivalcev Afrike.
V revnejših državah je težava tudi infrastruktura za izvedbo cepljenja, pogosto jim tudi donirajo cepiva, ki so že blizu konca roka uporabnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje