Premier Janez Janša je v objavi na Twitterju napovedal, da bo zaradi širjenja okužb z novim koronavirusom po Sloveniji s torkom znova začela veljati omejitev gibanja na občine tako kot spomladi med prvim valom epidemije. Omejitev bo najprej veljala sedem dni za celotno državo, sproščanje pa bo potekalo postopoma, po regijah, ki bodo prve omejile epidemijo, je napovedal.
"Naredimo vse, da bo stikov čim manj in da bo mogoče omejitve odpraviti čim prej. Varujmo življenja, zdravje in blaginjo," je državljane pozval Janša. Ob tem je dodal ključnik #Zmoremo.
Vladni govorec Jelko Kacin je za TV Slovenija dejal, da se "virus tako hitro širi, da so to zadnji ukrepi, ki jih imamo na voljo, če želimo v tem tednu virus zamejiti." Dodal je, da bo tudi grobove mogoče obiskati samo znotraj svoje občine. Med izjemami, ki so navedene v odloku, je sicer tudi nujno vzdrževanje grobov:
Gantar: Potrebnih bo več kot 700 postelj
Na ministrstvu za zdravje izvajajo dejavnosti za zagotovitev potrebnih prostih postelj za bolnike s covidom-19, so pojasnili. Minister za zdravje Tomaž Gantar: "V naslednjih dneh bo za obravnavo covidnih bolnikov potrebno več kot 700 postelj (trenutno jih je zasedenih nekaj več kot 500). Potekajo pa pogovori, da jih bomo v naslednjih dneh zagotovili, seveda če bo potreba, še dodatnih 300, skupaj torej 1000. V dogovoru z bolnišnicami zagotavljamo potrebne postelje, pri čemer ostaja glavna težava kader, zato smo s PKP5 uredili tudi zakonske podlage za premeščanje kadrov, predvsem iz primarnega nivoja (preventivne dejavnosti). V svojih matičnih ustanovah bodo pomagali specializanti, saj smo v ta namen na ministrstvu za zdravje že pripravili pravne podlage, da jih lahko vsaka matična institucija vpokliče, če bo obstajala potreba."
Janša se je v tvitu navezal tudi na izjavo, da bo v prihodnjih dneh za bolnike s covidom-19 na voljo več kot 700 postelj. "Aktivnosti za zagotovitev dodatnih kapacitet v zdravstvu potekajo neprekinjeno. Tudi v zdraviliščih in hotelih. Ne bo treba v šotore in na sejmišča," je zapisal Janša.
Izdani dve začasni krizni odredbi
Ministrstvo je glede na epidemiološke napovedi za prihodnje dni pripravilo dve odredbi. S prvo odredbo (Odredba o začasnih ukrepih na področju izvajanja sekundariata, pripravništva in specializacije) omogočajo, da izvajalci vključujejo v izvajanje zdravstvenih storitev specializante, zdravnike sekundarije in pripravnike.
Z drugo odredbo (Odredba o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstvene dejavnosti) pa se začasno prekinja izvajanje vseh preventivnih zdravstvenih storitev in nenujnih operativnih posegov, če njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za paciente. Izjeme so onkološke storitve ter obravnave nosečnic in novorojencev, cepljenja in medicina športa.
Minister Gantar je poudaril še, da je položaj obvladljiv tudi zaradi dobrega sodelovanja izvajalcev zdravstvenih dejavnosti: "Moja prošnja in opozorilo ostajata, vsi se moramo dosledno držati ukrepov, vsi, od prvega do zadnjega. Prihajajoči dnevi bodo odločilni za naše soočenje z virusom, popravnega izpita ne bo. Ustavitev javnega življenja za teden, dva je nujna za zaščito najšibkejših in normalno delovanje javnega zdravstvenega sistema. Z majhnimi odrekanji lahko naredimo ogromno, vsak izmed nas lahko pomaga s svojim odgovornim ravnanjem ... Nošenje maske, higiena rok in kašlja, držanje primerne distance, ki potrjeno delujejo."
V soboto 1675 okužb in šest smrti
Po 5776 testiranjih na novi koronavirus je bilo v soboto potrjenih 1675 okužb. Zaradi covida-19 se v bolnišnicah zdravi 508 bolnikov, 71 jih potrebuje intenzivno nego. S covidom-19 je umrlo šest bolnikov.
V soboto je delež pozitivnih testov znašal 28,99 odstotka, je na Twitterju sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Od 71 pacientov na intenzivni negi jih je bilo na respiratorje za umetno predihavanje priključenih 48. Iz bolnišnic je bilo v petek odpuščenih 25 bolnikov. Skupno število umrlih s covidom-19 se je povzpelo na 241.
Skupno število potrjenih okužb od začetka epidemije je 22.952, aktivnih primerov okužbe pa je trenutno v Sloveniji 14.288, še kažejo podatki sledilnika za covid-19.
Mateja Logar: Učinkovitosti ukrepov še ni mogoče oceniti
V UKC-ju Ljubljana je danes hospitaliziranih 121 bolnikov s covidom-19, 25 se jih zdravi na intenzivni negi, je pojasnila infektologinja s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Mateja Logar.
Kot je pojasnila, je rast okuženih rezultat dogajanja pred desetimi dnevi, učinkovitosti zadnjih ukrepov pa še ni mogoče oceniti. "Upajmo, da bo v naslednjem tednu prišlo do stabilizacije stanja, torej da bomo dosegli plato," je dejala in dodala, da se število primerov zmanjša, če so ukrepi učinkoviti, v 10–14 dneh. Pozvala je, naj se prebivalci med prihajajočimi prazniki ne družijo s širšo družino, saj bodo tako imeli večje število stikov.
"Virusa je veliko. Ocenjujemo, da je pozitiven eden na 50 prebivalcev, zato je tudi verjetnost, da se okužimo, večja," je pojasnila Logarjeva. Pozvala je tudi k upoštevanju preventivnih ukrepov. Prebivalcem svetuje še, da če se za obisk pokopališč vseeno odločijo, naj se držijo čim bolj zase in se potem čim hitreje vrnejo v domače okolje.
IJS: Kot da bi epidemija eksplodirala
Čakanje na odvzem brisa se vse bolj podaljšuje, vsi brisi niso vedno pregledani že isti dan in razmišlja se o spremembi režima testiranja, kjer bi testirali predvsem bolj obolele, tako kot v drugi fazi prvega vala. Zaradi vsega tega dnevno število pozitivnih izvidov testov do stabilizacije razmer ne bo več dober pokazatelj razvoja epidemije, posledično bo v tem prehodnem obdobju ocenjeno reprodukcijsko število podcenjeno, podvojitveni časi pa precenjeni, so v projekciji širjenja covida-19 v Sloveniji zapisali na Institutu Jožef Stefan (IJS). Na njihove napovedi to ne bo imelo pomembnega vpliva, ker uporabljajo kompleksen model, ki integralno upošteva vse razpoložljive podatke ter takšne anomalije ustrezno obravnava, so pojasnili.
"Ocenjeno reprodukcijsko število R je 2,20 (podvojitveni čas dnevnih pozitivnih testov 6,2 dneva ob 4 uvoženih/dan) in je spet narastlo, kar je zelo slaba novica. Neverjetno, kaj se dogaja, kot da bi epidemija eksplodirala. Zelo se bomo morali potruditi, da bomo uspeli to hitro rast zaustaviti. Vpliv ukrepov s 16. 10. bi se lahko na številu dnevnih pozitivnih testov poznal (zaradi zgoraj omenjenih vse večjih časovnih zamikov) po približno 10 dneh, tj. na ponedeljkovih rezultatih, ki jih bomo izvedeli v torek, v bolnišnicah pa še nekaj dni pozneje, tako da za zdaj še ne moremo vedeti, ali so oz. bodo ti ukrepi prijeli," so pojasnili.
Ocenjen delež okuženih
Na IJS-ju ugotavljajo, da se je v prvem valu okužil približno en odstotek prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 300. prebivalec.
V drugem valu pa se je do zdaj okužilo približno štiri odstotke prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec. Trenutno je delež kužnih približno 2,5 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 40. prebivalec, in hitro raste. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno pet odstotkov prebivalstva, kar pomeni približno vsak 20. prebivalec.
Optimistična napoved razvoja epidemije
Ob optimistični predpostavki, da ukrepi, sprejeti 16. 10., polno primejo in zaustavijo širjenje epidemije s padcem reprodukcijskega števila pod 0,9, se po navedbah IJS-ja nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih:
25. 10. – 1902 dnevnih pozitivnih testov (z dnevno fluktuacijo do 2500), potem počasen upad,
1. 11. – 633 hospitaliziranih, potem počasen upad,
7. 11. – 175 bolnikov na intenzivni negi, potem počasen upad.
Celotno projekcijo IJS-ja lahko preberete TUKAJ.
Ljubljana dobila četrto covidno bolnišnico
V ljubljanskem UKC-ju so zaradi "napovedanih neslutenih potreb kapacitet" z današnjim dnem za potrebe bolnikov s covidom-19 v t. i. covidno bolnišnico spremenili še četrto lokacijo, to je bolnišnico Petra Držaja v Šiški.
Okužbe v celjski bolnišnici
V celjski bolnišnici se je število hospitaliziranih ljudi s covid-19 od petka pa do danes povečalo kar za osemdeset odstotkov. Virus se vse bolj širi tudi med zaposlenimi, je poročal Radio Slovenija. V celjski bolnišnici na intenzivnem oddelku zdravijo 10 pacientov, enega več kot v petek, na navadnem oddelku se je število hospitaliziranih v dveh dneh povečalo za 24, in sicer s 30 na 54. Razmere so resne, pojasnjuje strokovni direktor Franc Vindišar.
"Včeraj smo morali na hitro povečati kapacitete za nameščanje teh pacientov. Poklicati ljudi. Zaradi tega smo imeli nekaj težav na urgentnem centru, ki smo jih reševali še ponoči," je povedal Vindišar.
Zelo se je povečalo tudi število covidnih obravnav na urgenci. "Še med tednom so bile te številke nekaj čez 50, včeraj kar 90. Najbolj pa se je povečalo število obravnavanih otrok, in sicer za 100 odstotkov v primerjavi s preteklimi konci tedna."
Večino pacientov sprejmejo iz domače oskrbe, približno četrtino so jih pripeljali iz domov starejših občanov. "Otrok še nimamo hospitaliziranih, drugače pa že vse starostne skupine," je še povedal Vindišar. Trenutno je aktivno okuženih več kot 60 zdravstvenih delavcev. Nekaj zdravnikov in medicinskih sester, ki so covid-19 preboleli, pa se je že vrnilo na delo.
Kritične razmere v UKC-ju Maribor
V mariborskem univerzitetnem kliničnem centru se zdravijo covidni bolniki s širšega območja severovzhodne Slovenije. Po mnenju generalnega direktorja Vojka Flisa se razmere poslabšujejo, a za zdaj položaj obvladujejo, je za Radio Slovenija poročal Tone Petelinšek.
Razmere se spreminjajo tako rekoč iz ure v uro, pravi direktor Flis: "Dejstvo je, da so razmere postale resnično kritične, če rečeva zahtevne, je to preblaga beseda."
"Trenutno je zgolj pri nas okoli 80 covidbolnikov, od tega jih je v tem trenutku 18 na umetnem predihavanju, bojimo pa se, da bodo te številke še naraščale," je razmere v bolnišnici opisal Flis in ob tem poprosil vse ljudi, naj se poskušajo obnašati čim bolj zaščitno in varujejo drug drugega z maskami.
Dobre vesti iz doma Danice Vogrinec
Razveseljiva informacija pa prihaja iz največjega slovenskega doma starostnikov – Doma Danice Vogrinec v Mariboru. Pred časom so imeli v enoti Tabor 40 okuženih oskrbovancev in 20 okuženih med zaposlenimi. Večina stanovalcev ni več v rdeči coni in tudi večina zaposlenih že dela.
V zaprte študentske domove lahko gredo prostovoljci
Ministrica za šolstvo Simona Kustec je s sklepom določila začasno spremembo namembnosti študentskih domov. V času, ko v njih ne bodo bivali študentje, bodo v domovih lahko bivali tisti, ki opravljajo za državo pomembne naloge. Mednje štejejo naloge v klicnih centrih, pomoč v zdravstvenih ustanovah in v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Sprememba začne veljati danes, podpisane sklepe pa so posredovali Javnemu zavodu Študentski dom Ljubljana, Študentskemu domu Univerze na Primorskem in Študentskemu domu Univerze v Mariboru.
Vlada je sicer v četrtek sporočila, da se s ponedeljkom zapirajo tudi študentski domovi. Med izjemami so tokrat študentje, ki imajo stalno prebivališče v študentskem domu, in študentske družine ter študentje tujci in gostujoči profesorji, ki jim je onemogočena vrnitev v kraj stalnega bivališča. Z zadnjim sklepom pa ministrstvo omogoča nadaljnje bivanje študentom, ki že stanujejo v študentskih domovih in pomagajo pri nalogah preprečevanja epidemije. Predvsem naj bi šlo za študente medicine, ki delajo v zdravstvenih ustanovah, sodelujejo pri odvzemu brisov, delujejo na inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo ali pa pomagajo v klicnih centrih.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o novem koronavirusu smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod omejenim številom novic. Svoje mnenje o dogajanju v povezavi z novim koronavirusom lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.