Abe želi vrniti proizvodnjo potrebne opreme na Japonsko v čim večji meri. Foto: Reuters
Abe želi vrniti proizvodnjo potrebne opreme na Japonsko v čim večji meri. Foto: Reuters

Namen načrta, predstavljenega aprila, naj bi bil tako vrnitev proizvodnje opreme, ki naj bi bila ključna za državno varnost, na Japonsko. 2000 novih respiratorjev bi se dodalo k že obstoječim 4700, ki neuporabljeni čakajo v bolnišnicah. Še 8300 jih je nameščenih v oddelkih za intenzivno nego. Od tega se jih le del uporablja za ohranjanje pri življenju bolnikov s covidom-19.

Tudi zdravstveno ministrstvo priznava, da imajo bolnišnice, ki zdaj skoraj vse respiratorje kupujejo na tujem, verjetno dovolj te opreme, poznavalci pa opozarjajo, da bodo imeli mali proizvajalci težave s proizvodnjo večjega števila respiratorjev. Ob tem, kot pravijo na ministrstvu za zdravje, primanjkuje tudi osebja, usposobljenega za uporabo teh respiratorjev.

Japonska želi postati manj odvisna od uvoza potrebne opreme iz tujine, konkretno ZDA, Evrope in Kitajske. Tako država podjetjem ponuja sredstva, da bi preusmerili proizvodnjo mask in druge opreme iz Kitajske.

Na začetku maja je bilo na Japonskem 4500 bolnikov s covidom-19, ki so bili na zdravljenju v bolnišnici, od tega jih je okoli 270 potrebovalo pomoč respiratorjev. Na Japonskem je zaradi novega koronavirusa umrlo nekaj manj kot 800 ljudi.

V Boliviji je do zdaj potrjenih 4500 primerov okužbe. Foto: Reuters
V Boliviji je do zdaj potrjenih 4500 primerov okužbe. Foto: Reuters

V Boliviji zaradi nabave respiratorjev prijeli ministra za zdravstvo

V Boliviji so prijeli ministra za zdravstvo, ker naj bi v okviru boja proti pandemiji novega koronavirusa nabavil predrage medicinske ventilatorje.

Preiskavo nabav medicinske opreme je naročila začasna predsednica Jeanine Áñez, ki je zaradi sumov korupcije tudi odstavila Marcela Navajasa z mesta zdravstvenega ministra. V sredo pa ga je v La Pazu prijela policija. Ob njem sta bila pridržana še dva uslužbenca ministrstva.

Zaradi afere s predrago nabavo medicinske opreme za boj proti koronavirusu in sumov korupcije pri tem se je pod ostrimi kritikami znašla tudi sama začasna predsednica, ki je položaj prevzela pred šestimi meseci, potem ko je bil zaradi protestov in poziva vojske k odstopu prisiljen predsednik Evo Morales.

Bolivija je od španskega proizvajalca kupila 179 medicinskih ventilatorjev, in sicer po 27.683 ameriških dolarjev za kos. Posel, ki ga je finančno podprla tudi Medameriška razvojna banka, je bil tako skupaj vreden nekaj manj kot pet milijonov dolarjev.

Pozneje pa je prišlo na dan, da je proizvajalec respiratorje ponujal za polovico na koncu plačane cene, torej za od 9500 do 11.000 evrov za kos. Vmes pa se je pojavil še en španski posrednik.

Afera je prišla na dan konec prejšnjega tedna, ko so se zdravniki na intenzivnih oddelkih pritožili, da respiratorji sploh niso primerni za delo v njihovih bolnišnicah.

Predsednica Jeanine Áñez se je odzvala z odstavitvijo zdravstvenega ministra, v torek pa je odredila tudi preiskavo zadeve. Na Twitterju je še sporočila, da je za medicinske ventilatorje že plačala dva milijona dolarjev in da "ne bo plačala niti centa več". Zagotovila je, da bo "dobila nazaj denar Bolivijcev", še poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Boliviji so do zdaj potrdili 4500 primerov okužbe z novim koronavirusom. 190 ljudi je zaradi covida-19 umrlo.