"Tudi jaz sem prebolevnik, izteka se moje obdobje prebolevnosti in tudi jaz bom naslednji teden cepljen s cepivom AstraZenece," je 2. maja dejal zdravstveni minister Janez Poklukar. Minister za zdravje Janez Poklukar je bil cepljen ta teden, pozneje kot preostali državni funkcionarji, saj je covid-19 že prebolel in je s cepljenjem počakal do izteka obdobja prebolevnosti.
A enotnega ravnanja glede cepljenja prebolevnikov do zdaj ni bilo. Na ministrstvu za obrambo so konec marca cepili vse zainteresirane, tudi prebolevnike že mesec dni po bolezni. Tako cepljenih je bilo 300 ljudi. V osnovnih šolah so cepili 3708 prebolelih zaposlenih. Na policiji pravijo, da tega podatka nimajo, zaposlene so s priporočilom zdravstvene stroke, da se cepljenje lahko varno prestavi, seznanili, a končna presoja je bila prepuščena zdravstvenemu osebju na cepilnem mestu.
"Kaj se dogaja v posameznem primeru, težko rečem, nekateri zdravniki ne zaupajo tej imunosti po preboleli bolezni in želijo cepiti prej, tudi o tem smo imeli kar nekaj polemik," je za Televizijo Slovenija povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. "Dejansko na tem področju manjka poenotenih medicinsko-strokovnih podatkov," je položaj komentiral zdravstveni minister. Beović je ob tem poudarila, da sicer kar nekaj v Sloveniji zbranih podatkov kaže, da je imunost prebolevnikov kar nekaj časa zelo dobra.
V strategija cepljenja jasnih navodil ni
Posvetovalna skupina za cepljenje je sklep o tem, da se cepljenje pri prebolevnikih lahko varno odloži do šest mesecev po začetku bolezni, sicer sprejela že januarja. Pred kratkim so priporočeni čas še podaljšali na do osem mesecev.
A tega navodila ali priporočila denimo ni v strategiji cepljenja. V vojski so se tako zanašali na navodila za uporabo cepiva AstraZenece, kjer piše, da se prebolevniki cepijo od enega do šestih mesecev po prebolelosti. Ministrstvo za zdravje smo prosili za pretekla navodila cepilnim centrom, a so sporočili, da jih nimajo.
"Zdaj je objavljenih že kar lepo število študij, ki so pokazale, da za prebolevnike zadošča en sam odmerek. Ne nazadnje z enim samim odmerkom tudi skrbimo za to, da bodo preostali hitreje cepljeni," je dejal vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani Roman Jerala. Status cepljenih samo z enim odmerkom po preboleli bolezni sicer lahko povzroči kakšno težavo pri prehajanju meja, saj so stališča držav do tega vprašanja za zdaj še različna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje