Združeno kraljestvo je prejšnji teden kot prva država na svetu za splošno uporabo odobrilo cepivo proti covidu-19 nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech in ameriškega farmacevtskega velikana Pfizer. Danes ‒ Britanci so dogodek poimenovali "dan V" ‒ pa bodo cepivo dobili prvi državljani ‒ tisti, ki so starejši od 80 let in nekateri zaposleni v zdravstvu in oskrbi starejših. Cepljenje sicer ni obvezno.
Prvo so cepili 90-letnico
Prva, ki je dobila cepivo, je bila 90-letna Margaret Keenan. "Počutim se tako privilegirano, da sem prva oseba, ki je bila cepljena proti covidu-19, to je najboljše zgodnje darilo za rojstni dan, ki sem si ga lahko zaželela, saj pomeni, da se lahko končno veselim druženja s svojo družino v novem letu, potem ko sem bila večji del leta sama," je dejala Keenanova, ki so jo cepili v univerzitetni bolnišnici v Coventryju.
Keenanova je obenem pozvala svoje rojake, naj se cepijo. "Če ga lahko dobim jaz pri 90 letih, ga lahko tudi vi," je izjavila.
Do konca decembra pričakujejo štiri milijone odmerkov
Velika Britanija je naročila 40 milijonov odmerkov cepiva, kar zadošča za cepljenje 20 milijonov ljudi, saj sta podobno kot pri ruskem cepivu Sputnik V potrebna dva odmerka v razmiku 21 dni. Prve odmerke so na Otoku prejeli pretekli konec tedna. Od prihodnjega tedna bo v državi na voljo 800.000 odmerkov cepiva, do konca leta pa pričakujejo skupno štiri milijone odmerkov, poroča BBC. Zdravstvena služba je pripravljena na "največjo kampanjo cepljenja v zgodovini naše države", je prejšnji teden zagotovil izvršni direktor NHS-a Simon Stevens. Britanci so prepričani, da bodo z množičnim cepljenjem pred boleznijo obvarovali najranljivejše in da se bo s precepljenostjo življenje lahko vrnilo v običajne tirnice. V prihodnjem letu naj bi cepljenje potekalo tudi v konferenčnih centrih in na športnih stadionih.
"Dan V"
"Zdaj končno vidimo luč na koncu predora. Ko se bomo ozirali nazaj, bomo videli dan V kot mejnik v boju proti tej grozni bolezni," je dejal minister za zdravje Matt Hancock. Z njim se strinja tudi premier Boris Johnson, ki pa je v isti sapi opozoril ljudi, da se morajo še vedno držati zaščitnih ukrepov in osnovnih pravil o umivanju rok, nedotikanju obraza in ohranjanju razdalje. Vlada je posvarila, da bi lahko šele okoli velike noči sledilo obsežno sproščanje ukrepov.
Na cepljenje se je v preteklih dneh v Angliji pospešeno pripravljalo približno 50 bolnišnic, točke za cepljenje pa vzpostavljajo tudi drugje. Cepljenje se ni začelo le v Angliji, ampak tudi v Walesu, na Škotskem in Severnem Irskem.
Na voljo le v škatlah z 975 odmerki
Cepivo, ki sta ga razvila Pfizer in BioNTech, temelji na inovativni informacijski ribonukleinski kislini (mRNK). Glede na končne rezultate kliničnih testiranj je 95-odstotno učinkovito, so iz podjetij sporočili sredi novembra. Cepivo je treba hraniti pri temperaturah minus 70 stopinj Celzija, kar je sprožilo dvome o njegovi logistični uporabnosti. Vendar Pfizer zagotavlja, da strokovno znanje in obstoječa infrastruktura "hladne verige" omogočata distribucijo cepiva po vsem svetu. Težava je tudi v tem, da je to cepivo na voljo le v svežnjih z 975 odmerki, ki se jih ne da razdeliti na manjše enote, da bi jih na primer poslali posameznim domovom za starejše.
Pfizerjevo cepivo nudi močno zaščito že po prvem odmerku
Prva analiza podatkov kliničnega preizkušanja je pokazala, da je cepivo proti koronavirusu dobro delovalo ne glede na raso, težo ali starost prostovoljcev, piše New York Times in dodaja, da cepivo proti covidu-19, ki sta ga izdelala Pfizer in BioNTech, zagotavlja močno zaščito pred omenjeno boleznijo po približno desetih dneh po prvem odmerku, kažejo dokumenti Ameriške zvezne Uprave za hrano in zdravila (FDA).
Pretekli mesec sta Pfizer in BioNTech objavila, da je njuno cepivo po dveh odmerkih, ki ju človek dobi v roku treh tednov, doseglo 95-odstotno učinkovitost, nove analize pa kažejo, da cepivo pred covidom-19 ščiti že prej.
"Tako je videti poročilo o cepivu z oceno A+," je za omenjeni medij dejala imunologinja z univerze Yale Akiko Ivasaki. V četrtek bodo sicer na FDA-ju glasovali, ali bi dali cepivu Pfizerja in BioNTecha zeleno luč.
Stranski učinki so zelo blagi in podobni kot stranski učinki po vsakem drugem cepljenju. Trajajo približno dan ali dva, so dejali pri Pfizerju. Ni pa še jasno, kako dolgo traja odpornost po cepljenju. Ostaja tudi vprašanje, ali cepivo prepreči širjenje virusa na druge ljudi. Britanski strokovnjak Clive Dix je zato dejal: "Morda se bomo morali proti covidu cepiti vsako leto, podobno kot pri gripi."
V Združenem kraljestvu je v dveh valih epidemije umrlo več kot 60.000 bolnikov s covidom-19.
Pfizer in BioNTech razvijata novo različico cepiva proti covidu-19
Ameriški farmacevtski velikan Pfizer in nemško biotehnološko podjetje BioNTech razvijata novo različico cepiva proti covidu-19, ki je ne bo treba hraniti pri minus 70 stopinjah Celzija, je dejal direktor Pfizerja Albert Bourla.
"Razvijamo različico cepiva, da bi se izognili minus 70 stopinjam Celzija," je Bourla povedal na novinarski konferenci, ki ga je gostila Mednarodna federacija farmacevtskih proizvajalcev in združenj (IFMPA). Dodal je sicer, da te nizke temperature že zdaj ne predstavljajo težav, saj so inženirji razvili posebne škatle, ki omogočajo prevoz cepiva brez zunanjega hlajenja.
Direktor Pfizerja je povedal še, da bodo na začetku prihodnjega leta znani podatki o tem, ali njihovo cepivo nudi tudi zaščito pred okužbo z novim koronavirusom in ne zgolj pred boleznijo covid-19. Ob tem ko je Združeno kraljestvo kot prva država na svetu začela množično cepljenje z njihovim cepivom, je ljudem zagotovil, da je to varno in učinkovito. "Nismo ubirali bližnjic," je zatrdil in dodal: "Vedno so ljudje, ki so skeptični, vendar moram reči, da se motijo," je poudaril. "Odločitev za cepljenje ali proti njemu ne vpliva samo na vaše zdravje, ampak vpliva tudi na zdravje drugih, verjetno tudi tistih, ki jih imate radi," je še povedal.
Rezultati o učinkovitosti cepiva proti covidu-19 prvič objavljeni v znanstveni reviji
Rezultati o učinkovitosti cepiva proti covidu-19 so bili prvič objavljeni v znanstveni reviji, in sicer je revija Lancet objavila, da je cepivo AZD1222, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in Univerza v Oxfordu, varno in da ob dveh odmerkih nudi okoli 70-odstotno zaščito, kar so razvijalci sicer sporočili že novembra.
Cepivo se je za zdaj izkazalo za varno, saj so zgolj trije od 24.000 udeležencev v kliničnem testiranju cepiva v treh do štirih mesecih po cepljenju razvili hude stranske učinke, vendar ni jasno, ali gre za posledico cepljenja. Vsi trije so ozdraveli oziroma okrevajo.
Podatki o učinkovitosti cepiva temeljijo na 11.600 udeležencih, rezultati pa kažejo, da je učinkovitost močno odvisna od odmerkov, ki jih prejme posameznik. Med 4440 udeleženci, ki so prejeli po dva cela odmerka, jih je za covidom-19 zbolelo 27 oziroma 0,5 odstotka. V podobno veliki kontrolni skupini pa jih je zbolelo 71 oziroma 1,6 odstotka. Učinkovitost tako ob dveh odmerkih cepiva znaša 62 odstotkov.
Pri prostovoljcih, ki so najprej pomotoma prejeli samo pol odmerka, nato pa še enega celega, je učinkovitost znašala 90 odstotkov. Med 1367 ljudmi, ki so prejeli cepivo, so zboleli trije oziroma 0,2 odstotka, v podobno veliki kontrolni skupini pa 30, kar predstavlja 2,2 odstotka.
Pri okužbi z novim koronavirusom, ki ne vodi v covid-19, je cepivo manj učinkovito. Pri tedenskem testiranju se je izkazalo, da se je z virusom okužilo 29 od 3300 ljudi, ki so bili cepljeni, kar znaša 0,9 odstotka. V nekoliko večji kontrolni skupini pa se jih je okužilo 40 oziroma 1,2 odstotka, kar pomeni 27-odstotno učinkovitost.
Pri tistih nekaj udeležencih, ki so prejeli različna odmerka, je učinkovitost pri zaščiti pred asimptomatsko okužbo znašala 59 odstotkov. Glede tega, koliko časa cepivo nudi zaščito, si znanstveniki še niso enotni.
Objava potrjuje podatke, ki so jih 23. novembra sporočili razvijalci cepiva, ki so nekaj dni pozneje priznali, da so pri odmerkih naredili napako. Sprva namreč ni bilo predvideno, da delež sodelujočih v raziskavi dobi le polovični odmerek, ampak so to storili pomotoma. Regulatorji so odobrili načrt za nadaljevanje preizkušanja cepiva v različnih odmerkih, sprožili pa so tudi dodatno študijo. Cepivo britansko-švedskega farmacevtskega giganta AstraZeneca in oxfordske univerze uporablja oslabljeno verzijo adenovirusa, ki vsebuje genski material proteina S. Po cepljenju se v človeškem telesu razvije ta protein, ki imunski sistem pripravi na napad virusa SARS-CoV-2.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje