V sredo je delež pozitivnih rezultatov znašal 25,8 odstotka. Opravljenih je bilo 6350 testiranj, potrjenih pa 1642 okužb.
V sredo je umrlo 43 bolnikov s covidom-19 – v bolnišnicah 29 bolnikov, dva v negovalnih bolnišnicah, v DSO-jih pa še 12 oskrbovancev. Skupno je doslej umrlo 2233 ljudi. Skupno je bilo doslej v Sloveniji potrjenih 102.043 okužb z novim koronavirusom.
Število hospitaliziranih bolnikov se je spet nekoliko zmanjšalo. Če smo v teden vstopili s 1320 hospitaliziranimi bolniki, se jih v slovenskih bolnišnicah trenutno zdravi 1229, kar je 22 manj kot dan pred tem. Število bolnikov na intenzivni negi medtem ostaja približno enako. Po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje se na oddelkih za intenzivno nego zdravi 208 bolnikov, dva manj kot dan pred tem.
"Število pozitivnih testov kaže, da je bilo včeraj potrjenih kar 207 manj okužb kot na enak dan prejšnji teden. To pomeni, da se, primerjalno gledano na prejšnji teden, število novoodkritih okužb znižuje že peti dan zapored, tokrat zares opazno," je na dopoldanski novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin. "To je spodbuden podatek, ki kaže na to, da so ukrepi učinkoviti, in predvsem na to, da ko se zares vsi držimo ukrepov, epidemijo res lahko bolj omejimo in na daljši rok tudi premagamo," je dejal Kacin in vnovič pozval k upoštevanju vseh veljavnih ukrepov za omejevanje širjenja covida-19.
Trenutno najbolje na Obali, razmere najslabše v Pomurju
Po zadnjih podatkih 14-dnevna incidenca na 100 tisoč prebivalcev znaša 990, 7-dnevno povprečje števila potrjenih okužb pa 1472. "V Pomurju se zadeve še vedno slabšajo in so v tem trenutku relativno slabe – 1703. To je še vedno manj kot 2000, kolikor je že nekoč imela Gorenjska. Gorenjska je zdaj na 736, najboljša regija pa je v tem trenutku obalno-kraška, ki je ponovno uspešno zdrsnila pod mejnik 700 in ima 661,4," je dejal Kacin.
Med občinami, ki izstopajo po številu v sredo potrjenih okužb, je izpostavil Brežice (47), Koper (42), Novo mesto (40), Krško (37), Celje (36), pa tudi Sežano (32), Ptuj (30), Sevnico (30), Zagorje ob Savi (29) in Kamnik (28). V Ljubljani so potrdili 161 okužb, v Mariboru pa 71. Podatki za domove starejših kažejo, da so okužbo na novo potrdili še pri 68 stanovalcih, tako je trenutno skupno aktivno okuženih 2087 stanovalcev. Pri zaposlenih je novih okužb 37, skupaj pa je trenutno 939 zaposlenih z aktivno okužbo.
Kakšni ukrepi bodo veljali med prazniki?
Epidemija bo z jutrišnjim dnem podaljšana za 30 dni. Medtem vlada še ni uskladila načrta glede ukrepov, ki bodo veljali med prazniki, več naj bi bilo znano danes. Vladni govorec Jelko Kacin je sicer nakazal, da se razmišlja o možnosti, da bi vlada omogočila druženje članov iz različnih gospodinjstev. "Razmišlja se o tem, da se omogoči gibanje tudi zunaj občin in da se omogoči druženje manjšemu številu ljudi, ne le za člane istega gospodinjstva, ampak za najožje sorodnike. Pri tem je razmišljanje dovolj široko, da se otrok ne šteje med osebe, ki se družijo," je za Radio Slovenija dejal vladni govorec Jelko Kacin.
Kot je vladni govorec pojasnil na dopoldanski novinarski konferenci, druženje verjetno ne bo omejeno samo na družinske člane. "So tudi samski ljudje, so prijatelji. Določeno bo zgornje število," je dejal Kacin in napovedal, da bo več informacij najverjetneje znanih že na popoldanski novinarski konferenci, ki bo predvidoma ob 16. uri. Takrat naj bi bilo znano tudi, kako bo z odprtjem neživilskih trgovin in delovanjem storitev po 23. decembru. "Imam zelo močan občutek, da vam bom popoldne lahko povedal kaj več in kaj lepega," je o tem dejal Kacin in dodal, da bo javnost z načrtom seznanjena takoj, ko bo sprejet. "Zagotovo pa lahko potrdim, da bo ne glede na vse druge okoliščine, potniški promet deloval tudi med prazniki," je ob tem dejal Kacin.
Za zdaj ostaja odprto tudi vprašanje, ali se bodo otroci po novem letu vrnili v šolske klopi. Po poročanju Radia Slovenija so pripravljene možnosti za odprtje vrtcev, prve triade v osnovni šoli in zavodov za otroke s posebnimi potrebami. Končna odločitev bo odvisna od epidemioloških razmer.
Verniki se bodo lahko od sobote znova udeleževali obredov
Vlada s soboto odpravlja prepoved izvajanja verski obredov, a bodo še naprej veljale stroge omejitve. V zaprtih prostorih bo na 30 kvadratnih metrih lahko ena oseba, izjemoma več, če gre za osebe iz skupnega gospodinjstva. Vsi, ki niso iz skupnega gospodinjstva, pa bodo morali ohranjati razdaljo metra in pol. Če je verski objekt manjši od 30 kvadratnih metrov, bo v njem lahko en verski uslužbenec in en udeleženec, več pa le v primeru, da so iz skupnega gospodinjstva, izhaja iz sporočila, ki so ga v sredo po večerni seji vlade posredovali iz vladnega urada za komuniciranje.
Vlada je namreč v sredo sprejela odlok o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode, s katerim, kot pojasnjuje, začasno omejitev kolektivnega uresničevanja verske svobode ureja na primerljiv način, kot so začasno omejene dejavnosti trgovin oziroma knjižnic, to je ob upoštevanju zdravstvenih oziroma varnostnih omejitev.
V skladu z odlokom morajo tako verske skupnosti zagotoviti minimalni mogoči stik med člani cerkva oziroma drugih verskih skupnosti, redno prezračevanje ali ustrezno ventilacijo verskih objektov, v katerih se kolektivno uresničuje verska svoboda, obvezno nošenje zaščitnih mask ter razkuževanje rok za člane cerkva oziroma drugih verskih skupnosti ob vstopu in izstopu iz verskih objektov. Smiselno se morajo upoštevati tudi vsa splošno veljavna higienska priporočila ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ) za preprečevanje okužbe z novim koronavirusom.
Slovenski škofje pozdravili odločitev
Odločitev vlade, da dovoli verske obrede so pozdravili tudi slovenski škofje. Posebni vladni odlok, ki sledi nemškemu vzoru, po navedbah škofov vsebuje določila za varno izvajanje verskih obredov in primerno ureditev svobode veroizpovedi v trenutnem stanju epidemije covida-19. Škofje se ob tem zavedajo zahtevnih epidemioloških razmer, v katerih je naša država. Glede na to bodo predvidoma v petek popoldne objavili posebna navodila za duhovnike in vernike, na njihovi osnovi pa se bodo lahko v soboto že začele svete maše. Navodila bodo v petek popoldne dosegljiva na spletni strani Katoliške cerkve.
Škofje pozivajo vse duhovnike in vernike, da pri verskih obredih dosledno spoštujejo vse ukrepe za zaščito zdravja.
Odprtje kulturnih ustanov v štirih regijah
Vlada se je sicer odločila za odprtje kulturnih ustanov – knjižnic, galerij in muzejev – v štirih statističnih regijah z boljšo epidemiološko sliko (osrednjeslovenski, goriški, gorenjski in obalno-kraški). Kulturne ustanove bodo svoja vrata za obiskovalce lahko odprle v soboto, ukrep pa bo veljal do 29. decembra. Še naprej sicer velja začasna prepoved ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev.
"Muzeji in galerije, ki so vpisani v razvid kulturne dediščine, s svojimi ustanovitelji uskladijo odpiralni čas ponujanja storitev neposredno končnim uporabnikom, pri čemer upoštevajo še druge okoliščine glede odpiranja," so zapisali na ministrstvu za kulturo.
Knjižnice ob ukrepih za zajezitev epidemije delujejo po načinu brezstične izposoje oziroma izposoje brez stika z uporabniki. Ta poteka po predhodnem naročilu gradiva, ki se uporabniku preda na za to varnem mestu. "Da bi uporabniki šli med police in sami izbirali knjige, ni mogoče, tudi uporaba čitalnic ni mogoča, mogoča sta samo izposoja in vračilo gradivo. Kako se to dogaja v posamični knjižnici, pa se najde na spletni strani knjižnice," je povedala predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen.
Novo izjemo, dovoljen ogled kulturne dediščine na ograjenih odprtih javnih površinah brez organiziranega vodenja, pa je vlada sprostila v soboto. Med takšne primere spadajo Arboretum Volčji Potok, Sečoveljske in Strunjanske soline ter Kobilarna Lipica.
Ukrepi pri urejanju upravnih zadev
Vlada je z odlokom določila tudi začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in preprečevanje širjenja covida-19 pri vodenju upravnih postopkov in odločanju v upravnih zadevah. Za varno in čim manj moteno delovanje upravnih organov velja, da naj se vloge čim več vlagajo elektronsko prek portala eDavki ali mobilne aplikacije eDavki, so sporočili s Finančne uprave. Vlogo je mogoče vložiti tudi po pošti ali v predalnik pred vhodom v prostore finančnih uradov, razen če zakon določa obvezno elektronsko vlaganje vlog prek eDavkov. "Le če morate nujno oddati kakšno dokumentacijo osebno (originali pogodb, notarskih zapisov, SIGEN-ca ipd.), jo lahko vložite v vložišču na sedežu finančnega urada, ob tem da v stavbo vstopate posamezno in se prej naročite," so zapisali na Fursu.
Po novem letu ponovno zaprtje države in začetek pouka?
Portal Necenzurirano.si na podlagi pridobljenih zapisnikov sej vladne strokovne skupine za covid-19 navaja, da strokovna skupina nikoli ni razpravljala o popolnem zaprtju javnega življenja takoj po božiču, o čemer se v zadnjih dneh špekulira v javnosti. V resnici je bilo novo popolno zaprtje države predvideno po 4. januarju, poroča portal.
Strokovna skupina je sicer že konec novembra opozorila, da bo kakršno koli sproščanje ukrepov prineslo ponovni razrast epidemije. Iz zapisnikov je razvidno, da je predlagala takojšen močno poostren nadzor nad izvajanjem ukrepov v podjetjih, stimulacijo za podjetja, ki imajo delavce v izolaciji, manjši poudarek na maskah na prostem, ureditev plačila za delo na domu, ki naj bo izenačeno s plačilom za delo na delovnem mestu, navaja portal.
V zapisnikih naj bi bilo razbrati tudi, da so imeli v strokovni skupini drugačna stališča glede zaprtja šol kot vlada. Že konec novembra je tako del skupine predlagal odprtje šol s 7. decembrom za prvo triado in zlasti za otroke s posebnimi potrebami, kar naj bi bilo mogoče že ob minimalnem izboljšanju epidemiološke slike. Toda o tem v skupini ni bilo enotnega mnenja, odprtju šol pa je nasprotovala tudi vlada. Skupina je nato sklenila, da se morajo šole v vsakem primeru odpreti 4. januarja 2021 za prvo triado učencev, poroča Necenzurirano.si.
Portal navaja tudi, da vlada na začetku jeseni ni upoštevala nekaterih ključnih predlogov stroke, ki je opozarjala tudi na številne težave – med drugim na prepozno izdajanje odločb o karantenah in nefunkcionalnost aplikacije #OstaniZdrav. Konec septembra so posamezni člani skupine predlagali, naj se za zaščito oskrbovancev v domovih za starejše na štirinajst dni uvede obvezno redno testiranje za vse zaposlene. Strokovna skupina naj bi ob tem vladi predlagala tudi drugačen način komunikacije z javnostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje