"Rezultat številnih mutacij virusa je, da različica omikron napada drugo vrsto celic v telesu," je dejal profesor virologije z univerze College London Deenan Pilly. "Kot kaže, napade zgornji del dihal – celice v žrelu. Virus se tam hitreje množi kot globoko v pljučih. Študija je resda preliminarna, a vse kažejo v to smer."
Ker se virus hitreje množi v žrelu, to pomeni, da je hitreje prenosljiv (kot je v primeru omikrona), poroča Guardian.
Manj resnih zapletov, hitrejše okrevanje
Raziskovalci z oddelka za molekularno virologijo na univerzi Liverpool so podobno ugotovili pri poskusih na miših. Tiste, ki so bil okužene z omikronom, so izgubile manj telesne mase, imele manjše virusno breme in manj hudo obliko pljučnice. "To je le košček mozaika," doda profesor James Steward.
Tudi ameriški raziskovalci so v študiji, objavljeni v reviji Nature prejšnji teden, ugotovili, da so miši, okužene z omikronom, izgubile manj telesne mase in da so imele nižjo virusno obremenitev.
"Testiranja na živalih so pokazala, da je potek bolezni manj resen kot pri različici delta in kot pri izvornem novem koronavirusu iz Vuhana. Kot kaže, tudi hitreje mine, živali so se hitreje regenerirale," pravi profesor Steward.
Podobne rezultate so odkrili tudi v Belgiji, kjer so delali poskuse na sirskih hrčkih – tudi ti so imeli nižje virusno breme v pljučih v primerjavi z drugimi različicami novega koronavirusa.
Profesor Johan Neyts pri teh rezultatih ni izključil možnosti, da je virus morda bolj nalezljiv pri ljudeh kot pri hrčkih, da ima večjo verjetnost okužb zgornjega dela dihal ali pa je izzval manj hudo obliko bolezni.
Tudi hongkonški raziskovalci so prišli do podobnih ugotovitev, da omikron manj prizadene pljuča. Na univerzi Cambridge pa so iz vzorcev krvi ugotovili, da omikron težje prodre v pljučne celice.
Da je pot omikrona v človeško telo drugačna od drugih različic, pa so ugotovili na Centru za proučevanje virusov pri Univerzi Glasgow. Kot kaže, omikron pri tistih, ki so prejeli dva odmerka cepiva proti covidu-19, zaobide imunski sistem, vendar pa naj bi ga tretji odmerek cepiva "delno obnovil".
Raziskovalci sicer opozarjajo, da so vse omenjene raziskave preliminarne in da bodo potrebne dodatne raziskave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje