V bolnišnici se zaradi covida-19 zdravi 618 bolnikov, 160 jih potrebuje intenzivno nego. V petek je umrlo devet bolnikov, ki so bolehali za novo koronavirusno boleznijo.
Opravili so tudi 41.784 hitrih testov. Povprečje zadnjih sedmih dni je 697 potrjenih okužb. Trenutno je po podatkih sledilnika za covid-19 v državi 10.597 aktivnih okužb.
V Sloveniji z enim odmerkom cepljenih več kot 400.000 ljudi
Z današnjim dnem se začenja svetovni teden cepljenja. Tokrat je poudarek na pomembnosti cepljenja pri preprečevanju bolezni in zaščiti življenj. "Cepljenje je eden izmed najučinkovitejših zdravstvenih ukrepov, predstavlja temelj univerzalnega zdravstvenega varstva in je bistveno za doseganje optimalnega zdravja za vse in povsod. Cepljenje je torej pomembna naložba v dobro zdravje in dobro počutje skozi vse življenje," so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Zadnje leto je največ govora o cepljenju proti covidu-19. V Sloveniji je trenutno z enim odmerkom katerega od cepiv proti tej bolezni cepljenih 405.850 ljudi, z dvema odmerkoma pa 173.913 ljudi.
Največ jih je dobilo cepivo proizvajalca Pfizer. En odmerek cepiva Pfizerja je doslej prejelo 240.213 ljudi, dva odmerka pa 157.611. En odmerek cepiva Moderne, ki v državo prihaja v skromnejših pošiljkah, je doslej prejelo 42.493 prebivalcev, dva pa 15.908. Z enim odmerkom cepiva AstraZenece pa se je doslej cepilo 123.143 prebivalcev Slovenije, z dvema 394. Drugi odmerek tega cepiva namreč sledi 12 tednov po prvem.
Najboljša precepljenost (nad 60 odstotkov) je v starostnih skupinah med 70 in 74 leti ter med 80 in 84 leti.
Po precepljenosti vodi goriška regija
Med statističnimi regijami po precepljenosti vodi goriška, kjer je s prvim odmerkom precepljenih že skoraj 23 odstotkov prebivalstva. Več kot petina prebivalcev je z enim odmerkom precepljena še v Zasavju in na Koroškem. Na dnu precepljenosti z enim odmerkom so Posavje, Podravje in obalno-kraška regija. Tam je delež precepljenih z enim odmerkom okoli 18-odstoten.
V Ljubljani na cepljenje povabili kronične bolnike, ki to niso
Nekateri gledalci Televizije Slovenija pa so poročali o novi zmedi glede poteka cepljenja v Ljubljani – na cepljenje so bili namreč tokrat vabljeni posamezniki, ki v skladu z državno strategijo za to še niso na vrsti.
Kot je pojasnila vodja cepilnega centra v Ljubljani Simona Repar Bornšek, v tem tednu cepijo osebe, starejše od 60 let, in mlajše od 60 let – kronične bolnike. Na njihovih cepilnih seznamih se je zato v petek poleg maturantov znašlo veliko kroničnih bolnikov. Na današnji dan pa so pri teh posameznikih opazili nekaj odstopanj – bolniki, ki so bili s seznamov vabljeni na cepljenje kot kronični bolniki, so ob poizvedovanju na cepilnem mestu navajali, da nimajo nobene kronične bolezni.
Kako so se lahko zgodile te napake? Repar Bornškova je za Televizijo Slovenija pojasnila, da je cepilno mesto zgolj izvajalec cepljenja, seznami ljudi pa se oblikujejo prek izbranega osebnega zdravnika, tudi v primerih, če se bolnik prijavi sam prek baze, kjer izbere izbranega zdravnika. "Dokler zdravnik tega bolnika ne obdela in ’odkljuka’ ter pošlje na seznam, ta ni v naši bazi. Mi smo izbirali iz teh baz in žal danes nismo mogli preveriti na samem terenu pri izbranih zdravnikih, kje je prišlo do pomote, da so bili ti bolniki, ki navajajo, da nimajo kroničnih bolezni, zavedeni kot kronični bolniki. Nikakor to ni prišlo z našega mesta, ker tega ne delamo, tudi nimamo nobenega vpogleda v bolnikove podatke, zdravstvena dokumentacija je zgolj pri izbranem zdravniku."
Repar Bornšek: Nismo kršili nobenega pravila
Nekatere od omenjenih posameznikov so na koncu odklonili, nekateri se tudi sami niso želeli cepiti. "Glede na to, da smo ta teden več dni namenili cepljenju z AstraZeneco in je približno tretjina cepiva vsak dan ostala, smo se kljub temu odločili – ker gre za bolnike, ki bodo v skladu s strategijo na vrsti zelo kmalu –, da smo nekatere izmed njih tudi cepili. Na našem cepilnem seznamu je še zelo malo ljudi, ki so pred njimi v kategorijah, vsi ti bodo cepljeni v prihodnjih dneh, ker smo cepivo zanje že naročili, a ga ta trenutek nimamo. Mislim, da s tem nismo kršili nobenega pravila in da je to v skladu s strategijo oz. željo države, da se čim prej pocepi čim več ljudi, sploh v situaciji, ko okoli nas znova naraščajo številke okuženih," je odločitev pojasnila Repar Bornškova.
Na NIJZ-ju so za STA pojasnili, da se v prihodnjem tednu pričakuje dobava 64.350 odmerkov cepiva Pfizerja in 9600 odmerkov cepiv Moderne. V državo naj bi prišla tudi pošiljka cepiv AstraZenece, količina še ni dokončno znana. Sicer pa ima NIJZ na zalogi 20.200 odmerkov cepiva AstraZeneca, ki jih bodo cepilnim centrom razdelili v prihodnjem tednu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje