Evropska agencija za zdravila (EMA) je v četrtek odobrila uporabo Pfizerjevega cepiva za otroke, stare od pet do 11 let. Nekatere države so že odobrile cepljenje otrok, med njimi Avstrija, ki naj bi do konca leta dobila 258 tisoč odmerkov cepiva za otroke. EMA sicer za otroke priporoča manjši odmerek cepiva kot za starejše. NIJZ pa je, kot je pojasnil Poklukar, to Pfizerjevo cepivo že naročil. V Slovenijo pride decembra.
"V bistvu pediatri pozdravljamo odločitev EME, da je odobrila cepivo tudi za to starostno skupino, ker imamo tako v bistvu na voljo preizkušeno možnost preprečevanja okužb. Čisto natančno, za katero skupino otrok bomo pa to priporočili, se bomo dogovorili prihodnji teden in to tudi sporočili javnosti," je za TV Slovenija povedal pediater Denis Baš.
Poudaril je, da je pomembno, da je EMA ugotovila, da tudi v tej starostni skupini cepivo varno in učinkovito prepreči 90 odstotkov okužb. "Neželeni učinki v tej starostni skupini pa se niso izkazali za problematične oziroma da bi bili drugačni kot pri starejših," je pojasnil in dodal, da je za otroke v bistvu odobrena shema z dvema odmerkoma v razmiku treh tednov. T. i. pediatrični odmerek za otroke od pet do 11 let pa bo tretjinski odmerek cepiva, ki ga uporabljamo zdaj pri starejših.
"Mislim, da je naša pediatrična stroka kar poenotena in da bomo prihodnji teden dali natančna priporočila. Vemo, da določena skupina otrok, to so kronični bolniki, na cepivo res zelo nestrpno čaka. Druga skupina so tudi družine, ki imajo kronične bolnike znotraj kroga. Upoštevati moramo tudi možnost otrok, da se normalno šolajo, doživijo normalno življenje, saj je ta pandemija pri njih povzročila veliko težav, ne samo zaradi covida-19, ampak predvsem duševnih stisk," je še izpostavil Baš.
V Nemčiji otroke že cepijo
Vodja infektološkega oddelka berlinske univerzitetne klinike Charite Andrej Trampuž je v Odmevih povedal, da v Nemčiji že cepijo otroke, čeprav bo uradno priporočilo objavljeno šele čez nekaj časa.
"Težava pri otrocih je, da prenašajo virus domov in okužijo odrasle. Ker odrasli niso dovolj precepljeni, moramo žal tudi otroke cepiti. Medtem imamo vedno več podatkov, da s tem preprečimo tudi tako imenovani dolgi covid pri otrocih. Če primerjamo okužbo in mogoče stranske učinke cepiva, je zanesljivo cepivo mnogo boljše in zaradi tega se bo v kratkem cepilo tudi otroke, podobno kot recimo v Ameriki, kjer to že počnejo," je povedal.
Stranski učinki po cepljenju so podobni kot pri odraslih, "vročina kakšen dan, lahko bolečina". Otroke v Nemčiji cepijo samo z mRNK-cepivom in ta so po njegovih besedah "ena najvarnejših cepiv". "Nobeno drugo cepivo ni bilo tako preizkušeno kot prav ta cepivo," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje