Natančnih podatkov o tem, koliko okužb z novim koronavirusom je med nami, ni, saj testiranja niso več množična. Po podatkih Sledilnika za covid-19 se v zadnjih tednih dnevno v povprečju opravi okoli 650 PCR-testiranj, ob tem pa se več tisoč ljudi dnevno testira s hitrimi testi. Ministrstvo za zdravje sicer vsakodnevno poroča o več kot tisoč potrjenih okužbah, sedemdnevno povprečje je po podatkih NIJZ-ja v petek znašalo 1699.
Da število okužb med prebivalstvom narašča, pa kaže tudi rast hospitalizacij, je za Televizijo Slovenija poročala novinarka Nastja Stopar. "V kliničnem centru je dnevno hospitaliziranih od 40 do 50 bolnikov, v intenzivni enoti pa od 8 do 10," je dejala Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike. O podobnih številkah poročajo tudi iz Maribora.
V primerjavi z lanskim letom je potek bolezni nekoliko drugačen. "Manj je prizadetosti spodnjih dihal, pogosto gre za poslabšanje temeljne bolezni, za oslabelost in potrebo po kisiku, ki lahko nastane ne zaradi covidne pljučnice, ampak srčnega popuščanja in pridruženih bolezni," je pojasnila Mateja Logar.
Pozivi k cepljenju – tako proti covidu-19 kot proti gripi
Cepljenje proti covidu je še vedno priporočljivo. "Še dobivamo posamezne ljudi, ki niso cepljeni in covida-19 niso preboleli s hudo obliko. Predvsem so pomembni tretji odmerki, to so poživitveni – vsaj eden za vso populacijo," poudarja infektologinja Bojana Beović.
Četrti oziroma sezonski odmerek je priporočljiv za starejše in kronično bolne. Vrstijo pa se tudi pozivi k cepljenju proti gripi, ki se je začelo v drugi polovici oktobra. Za gripo v Sloveniji povprečno zboli okoli 200 tisoč ljudi, po precepljenosti pa smo na repu Evropske unije, lani se je cepilo 10 odstotkov Slovencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje